Tahir Elçi davasında savcı sanıkların beraatını istedi, Diyarbakır Baro Başkanı Eren tepki gösterdi: Cinayet aydınlatılacak

Tahir Elçi davasında savcı sanıkların beraatını istedi, Diyarbakır Baro Başkanı Eren tepki gösterdi: Cinayet aydınlatılacak
Tahir Elçi davasında savcı, sanıkların beraatı yönünde mütalaa verdi. Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren: Maalesef cinayetin aydınlatılması konusunda oluşmayan siyasi iradeyi biliyoruz. Kürt toplumu bunu hafızasına yazmış. Cinayet muhakkak aydınlatılacak.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - Tahir Elçi Davası'nda savcı sanıkların beraatini istedi. Artı Gerçek'e konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, "Mütalaaya karşı sözümüzü esirgemeyeceğiz. Maalesef cinayetin aydınlatılması konusunda oluşmayan siyasi iradeyi biliyoruz. Kürt toplumu bunu hafızasına yazmış ve bunu unutmayacak. Bu cinayet muhakkak aydınlığa kavuşacak" dedi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015’te Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili davada 12 Haziran'da görülecek duruşma öncesi savcı, 'bilinçli taksirle ölüme neden olmak' suçlamasıyla yargılanan sanık polisler Sinan Tabur, Fuat Tan ve Mesut Sevgi’nin beraatini istedi.

'SORUŞTURMADAKİ İSTEKSİZLİK MÜTALAA İLE TEYİT EDİLDİ'

Artı Gerçek'e konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, "Bugün itibariyle savcılığın mütalaası bizlere tebliğ edildi. İlk günden beri belirttiğimiz gibi maalesef soruşturma etkisiz ve isteksiz yürütülmüştür. Kovuşturma aşaması da eksikti. Yargılama süresi içerisinde de mahkeme sürekli şekilde bu siyasi suikastı aydınlatacak talepleri reddetti. Bugün itibariyle sunulan mütalaa aslında şaşırtıcı olmadı. Soruşturma aşamasındaki isteksizlik bu mütalaa ile teyit edilmiş oldu. Tahir Elçi'nin öldürülmesinden sorumlu görünen ve haklarında dava açılan polis memurları hakkında 'sanıkların suçu işlediğine dair inandırıcı delilin elde edilmediğinden" bahisle üç polis memurunun beraatini istedi" dedi.

whatsapp-gorsel-2024-04-29-saat-12-23-16-e00208ca.jpg Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren

'TAHİR ELÇİ CİNAYETİ MUHAKKAK AYDINLIĞA KAVUŞACAK'

Tahir Elçi cinayeti davasının bir sonraki duruşmasının 12 Haziran'da görüleceğini hatırlatan Eren, "Şu bilinmelidir ki bu mütalaaya karşı sözümüzü esirgemeyeceğiz. Maalesef cinayetin aydınlatılması konusunda oluşmayan siyasi iradeyi biliyoruz. Kürt toplumu bunu hafızasına yazmış ve bunu unutmayacak. Bugün verilen mütalaa beraat yönünde ama 12 Haziran'da tekrar taleplerimizi dile getireceğiz. Bu cinayet muhakkak aydınlığa kavuşacak" diye konuştu.

Öne Çıkanlar