Taksiciler odasından Taksim'de taksi denetimi: Nereye gidiyorsunuz diye sormadan yolcularını aldılar

Taksiciler odasından Taksim'de taksi denetimi: Nereye gidiyorsunuz diye sormadan yolcularını aldılar
Taksiciler Odası Başkanı, taksicilerin en çok şikayet edildiği Taksim Meydanı'nda denetim yaptı. Eyüp Aksu, kurallara uymayan tek bir taksici bile ‘bulamadı.’ Aksu, “Hiçbir taksi nereye gidiyorsunuz diye sormadı. Hiç sormadan yolcularını aldılar” dedi.

Artı Gerçek - Taksim Meydanı'nda The Marmara Otel ile büfelerin önünde bekleyen polisler, genelde taksicilere 'müşteri seçmek', 'kural ihlali yapmak' ve 'usule uygun olmayan araç kullanmak'tan idari para cezaları kesiliyor. Trafikten men edilen taksiler Taksim civarındaki otoparklarda bekliyor.

Aynı yerde bir kaç gün sonra bu kez Taksiciler Esnaf Odası Başkanı (İTEO) Eyüp Aksu ve yönetim kurulu üyeleri denetime çıktı.

Aksu, denetim öncesinde şunları söyledi: "Günün bazı saatlerinde, turistin yoğun olduğu, taksi yolcusu sayısının yüksek olduğu yerlerde, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası olarak denetim yapıyoruz. Tabi yaptırım ve denetim yetkimiz olmamasına rağmen yapıyoruz. Burada yolcu seçme, taksimetre açmama, şoför davranışlarıyla ilgili tespit yapıyoruz. Evrakları ve taksi çalıştırma ruhsatını da denetliyoruz. Rapor tutuyoruz, emniyetimiz ve belediyemiz ile raporu paylaşıyoruz."

'HERKES UYGUN DAVRANIYOR'

Taksim Meydanı'nda dün saat 15:00'te başlayan denetimlerde ise taksiler tek tek durduruldu. Toplamda 28 taksi şoförünün ehliyet, ruhsat ve belediye belgeleri kontrol edildi.

Aksu, taksicilerin kurallara uygun şekilde davrandığını ve yolcuları aldığını, emniyet ve belediyelerle ortak denetim yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

DESTEKLEYEN DE VAR ELEŞTİREN DE

Denetimlerin oda başkanı tarafından yapılmaması gerektiğini söyleyen taksi şoförü Fehmi Tanoğlu, "Müşteri gelecekti, gelmedi. Yoldan dönüyorum. Denetimi denetim görevi olanlar yapsın, oda başkanının işi bu değil" dedi.

Bir diğer taksi şoförü Tolga Göray ise Aksu'yu görünce çalışma saatlerinden yakındı. Göray, "Çalışma saatlerimiz saat 19.00-20.00'yi buluyor. Acıkıyoruz, tuvalete gidemiyoruz. Aplikasyona gidiyoruz, polis çeviriyor. 'Aplikasyon sistem dışı' diyor, aracımızı bağlıyor. Denetim sırasında yanlarına taksicilerden bir kişi almaları gerek. Biz ne yapacağız. Herkes mi suçlu" ifadelerini kullandı.

Kadın taksi şoförü Havva Aydın Sancaktutan ise iki aydır lüks taksi şoförlüğü yaptığını belirterek, "Ben oğlum için taksicilik düşündüm ama onun zamanı olmadığı için ben başladım. Çok keyif alıyorum. İnsanların yargısız infaz yapmasına rağmen hazırım" diye konuştu.

HEMEN YOLCULARI ALMIŞLAR!

Aksu denetim sonrasında şunları kaydetti: "Hem burada durup uzaktan takip yaptık yolcu alıyorlar mı, gidiyorlar mı diye... Hem de yolcu gibi davrandık. Hiçbir taksi nereye gidiyorsunuz diye sormadı. Hiç sormadan yolcularını aldılar. Sol şeridi seçmediler, taksimetreleri açıktı. Denetimlerde, resmi anlamda bütün evrakların tam olduğunu da gördük." (DHA)

Öne Çıkanlar