İstiklal Caddesi'nde patlama: 6 kişi öldü, 81 yaralı

İstiklal Caddesi'nde patlama: 6 kişi öldü, 81 yaralı
Yayınlanma:
A+ A-
İstiklal Caddesi'nde bir patlama meydana geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan olayda altı kişinin öldüğünü açıkladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da yaralı sayısını 81 olarak duyurdu. Oktay olayın terör eylemi olduğunu değerlendirildiğini açıkladı.

Artı Gerçek - İstanbul'un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi'nde patlama meydana geldi.

Patlamaya dair son açıklamayı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte İstiklal Caddesine giden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptı. Oktay, ikisi ağır 81 kişinin yaralandığını açıkladı.

Oktay olayın terör eylemi olduğu ihtimalinin değerlendirildiğini belirtti ve "kadın olduğunu değerlendirdiğimiz bir saldırganın bombayı patlatması sonucu oluşan bir terör eylemi olduğunu değerlendiriyoruz." dedi.

ERDOĞAN: 6 KİŞİ ÖLDÜ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da olayla ilgili yaptığı açıklamada Erdoğan yaptığı açıklamada, "İstanbul Valimizden intikal eden rakam dördü olay yeri, ikisi ise hastanelerde olmak üzere altı vefat söz konusu." dedi.

ERDOĞAN: 'TERÖR KOKUSU' VAR

Erdoğan olayın sebebi ile ilgili de "terör kokusu var" dedi ve şöyle konuştu:

"Şu an itibariyle ilk incelemelerde, 'Kesin olarak bu terördür' dersek belki yanlış olur ama ilk gelişmeler, ilk valimin bize aktardığı bilgi burada bir terör kokusu var. Şu an itibariyle oradaki kaçışmalar falan. Bir kadının bu işte rol oynadığı noktasında ilk tespitler."

'İNSANLAR DÜKKANLARA SIĞINDI'

Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda ambulans gönderilirken, polis ikinci bir patlama şüphesiyle alanı boşalttı. Olay sırasında çevredeki kaldırım taşlarının yerinden söküldüğü, çok sayıda dükkanın camlarının kırıldığı belirtiliyor.

Patlama sırasında caddede olan birçok kişi de ara sokaklardaki dükkanlara sığındı.

istiklal-001.jpg

Patlama, İstiklal Caddesi'nin girişinin 200 metre aşağısında, tramvay yolunun yanındaki bir bankın yakınında meydana geldi. Yerde çukur oluştuğu belirtiliyor.

istiklal-003.jpg

İMAMOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da, patlamaya ilişkin ilk açıklamasında "korku ve paniğe yol açabilecek paylaşımlardan uzak durulması" çağrısı yaptı. İmamoğlu, "İstiklal Caddesi’deki patlama ile ilgili Emniyet ve Sağlık ekiplerimize yardımcı olunması, korku ve paniğe yol açabilecek paylaşımlardan uzak durulması zaruridir. İlgili tüm ekipler bölgede, sağlıklı bilgilendirme yapacağız" dedi.

Taksim Meydanı polis bariyerleriyle kapatılırken İstiklal Caddesine ise giriş çıkışlara izin verilmiyor. Patlamada yaralanan yurttaşlar ise Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin de arasında olduğu bir kaç hastaneye gönderildiği öğrenildi.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar