Tanrıkulu'ndan Soylu'ya: Bundan sonra Kürtçe oyunlar yasaklanacak mı?

Tanrıkulu'ndan Soylu'ya: Bundan sonra Kürtçe oyunlar yasaklanacak mı?
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ekim 2020 18:50
A+ A-
'Bundan sonra sadece Kürtçe olduğu için hiçbir oyuna izin verilmeyeceği ve Kürtçe oyunların yasaklanacağı iddiaları doğru mudur?'

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatrolarında ilk defa oynanması planlanan Kürtçe Tiyatro Oyunu BÊRÛ'nun (Yüzsüzler) sahnelenmesine saatler kala yasaklanması konusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, "Bundan sonra sadece Kürtçe olduğu için hiçbir oyuna izin verilmeyeceği ve Kürtçe oyunların yasaklanacağı iddiaları doğru mudur?" diye sordu.

Tanrıkulu, İBB Şehir Tiyatrolarında ilk defa oynanması planlanan Kürtçe Tiyatro Oyunu BÊRÛ'nun (Yüzsüzler) sahnelenmesine saatler kala Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklanmasını Meclis gündemine getirdi. Bakan

Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Tanrıkulu, oyunun Türkiye ve Avrupa’da 3 yıldır farklı yerlerde oynandığını hatırlatarak, "Oyunun yönetmeninin ‘oyunda bir propaganda yok, Dario Fo politik bir yazar, bu zaten biliniyor, oyun sadece Kürtçe olduğu için yasaklandı’ ifadeleri göz önüne alındığında, BÊRÛ (Yüzsüzler) isimli oyunun sadece Kürtçe olduğu için yasaklandığı iddiaları doğru mudur?" dedi.

Tanrıkulu, oyunun yasaklanmasına ilişkin somut bir gerekçe sunulmadığını belirterek, "Bundan sonra sadece Kürtçe olduğu için hiçbir oyuna izin verilmeyeceği ve Kürtçe oyunların yasaklanacağı iddiaları doğru mudur? 14 Ekim 2020 tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere, özel, devlet ve şehir tiyatrolarına göre toplam kaç oyuna hangi gerekçelerle yasak getirilmiştir?" sorularına yanıt istedi.

Tanrıkulu, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada, "5442 Sayılı İl idaresi Kanununun 32/ç maddesi gereğince "İlçe sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının tasarrufu müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi Kaymakamın ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için Kaymakam gereken karar ve tedbirleri alır" hükmü yer almaktadır" ifadelerini anımsattı.

Öne Çıkanlar