Tarım-Sen Urfa Şube Başkanı Hasan Aslan: 'DEDAŞ'ın elektrik tellerinden çıkan kıvılcımlar tarla yangınına neden oluyor'

Tarım-Sen Urfa Şube Başkanı Hasan Aslan: 'DEDAŞ'ın elektrik tellerinden çıkan kıvılcımlar tarla yangınına neden oluyor'
Urfa'da havaların ısınmasıyla birlikte tarlalardaki yangınlarda da artış yaşanmaya başladı. Yangınların elektrik tellerinden çıkan kıvılcımların neden olduğunu söyleyen Tarım Orkam-Sen Urfa Şube Başkanı Hasan Aslan, DEDAŞ'a tepki gösterdi.

Ali GÜZEL


URFA - Buğday ve arpada açıklanan fiyatların hayal kırıklığına yol açtığı çiftçiler, diğer yandan tarla yangınlarıyla mücadele etmeye çalışıyor. Son olarak Urfa'nın Eyyübiye ilçesine bağlı Ambartepe Mahallesinde buğday ekili bir tarla küle döndü. KESK'e bağlı Tarım Orkam-Sen, yangında 50 dekarlık buğday ve 200 meyve ağacının zarar gördüğünü açıkladı.

Artı Gerçek'e konuşan Tarım Orkam-Sen Urfa Şube Başkanı Hasan Aslan, tarlalardaki yangınların elektrik hatlarındaki dalgalanmalar ve bakımsızlık nedeniyle çıkan kıvılcımlardan kaynaklandığını belirterek "Çiftçinin gözü gibi baktığı bir yıl boyunca bin bir emekle yetiştirdiği tarım ürünleri kurumların sorumsuzluğu yüzünden heba olmuş durumdadır" dedi.

'SORUMLULUĞU OLAN KURUMLAR HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILMALI'

Son günlerde Dicle Elektrik A.Ş'nin (DEDAŞ) hizmet verdiği Urfa'nın yanı sıra Diyarbakır ve Mardin'de de tarla yangınlarında artış olduğunu söyleyen Aslan, şöyle konuştu:

"Dalgalanmalardan dolayı teller birbirine çarpıyor, bu gözümüzün önünde olan bir şey zaten. Vatandaş DEDAŞ'a başvuruyor ama kimse gelip bakmıyor. En son 10 gün önce Eyyübiye Ambartepe mahallesinde bir vatandaş DEDAŞ'a 'gelin bakım yapın' diye başvuruyor ama yine kimse gitmemiş. Vatandaşın tarlası üç gün önce yandı. 50 dekarlık buğday ve meyve ağaçları yanarak küle döndü. Halkın emeği
görmezden gelinmemelidir. Buradan çağrımızdır, konu hakkında sorumluluğu olan tüm kurumlar hakkında soruşturma açılmalı ve sonuçları kamuoyuyla paylaşılmalıdır."

whatsapp-gorsel-2024-06-14-saat-16-22-12-1ab60159.jpg
Tarım Orkam-Sen Şube Başkanı Hasan Aslan

DEDAŞ'A 'BAKIM VE ONARIMLARI DÜZENLİ YAPIN' ÇAĞRISI

Bakımsızlıktan dolayı sarkan elektrik tellerinin tehlike saçtığını ifade eden Aslan, "Bakım ve onarım olmadığı için DEDAŞ'ın direkleri birçok tarlada eğik durumda. Bu yüzden teller sarkıyor ve zaman zaman biçer de çarpabiliyor tellere. Bu nedenle yangın çıkabiliyor. Yine sarkık teller hafif bir rüzgarda birbirine değerek kıvılcım oluşturuyor ve bu kıvılcımlar yüzünden buğday, arpa tarlaları yanıyor. O tellere insan yaklaşsa elektrik çarpar. DEDAŞ'a bakım ve onarımlarını düzenli yapması, halkın taleplerini ve şikayetlerini dikkate almasını öneriyoruz" diye konuştu.

Öne Çıkanlar