Tekstil atölyesinde asansör kabiniyle duvar arasında sıkışan çocuk öldü

Tekstil atölyesinde asansör kabiniyle duvar arasında sıkışan çocuk öldü
Adana’da tekstil atölyesinde asansör kabiniyle duvar arasında sıkışan 11 yaşındaki Suriyeli Ahmet Avan, öldü. Çalıştırılan çocuklara ilişkin İSİG'in hazırladığı rapora göre son 10 yılda 80 mülteci/göçmen çocuk iş cinayetinden öldü.

Artı Gerçek - Adana'da, tekstil atölyesinde asansör kabiniyle duvar arasında sıkışan çocuk öldü.

Merkez Seyhan ilçesi Kocavezir Mahallesi'ndeki bir tekstil atölyesinde çalışan Suriye uyruklu anne Sefa Haskiro'nun 11 yaşındaki oğlu Ahmet Direk Turan Haskiro, iş yerinin ikinci katındaki asansöre bindi.

Bilinmeyen bir nedenle duvarla kabinin arasına sıkışan çocuğun çığlıklarını duyan işçiler, itfaiye ve sağlık ekiplerine haber verdi. Adrese itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Sıkıştığı yerden çıkarılan çocuğun öldüğü belirlendi. Yapılan incelemenin ardından çocuğun cesedi, otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

10 YILDA EN AZ 695 ÇOCUK İŞÇİ ÖLDÜ

Çalıştırılan çocuklara ilişkin İSİG'in hazırladığı rapora göre, 2013'ten bu yana en az 695 çocuk iş cinayetlerinde öldü.

İş kollarına göre ölüm dağılımının yer aldığı raporda, 383 çocuğun tarım/orman, 75 çocuğun inşaat/yol, 52 çocuğun işçi metal, 49 çocuğun işçi konaklama, 24 çocuğun ise gıda iş kolunda öldüğü belirtildi. Raporda, ayrıca iş cinayetinde ölen 80 çocuğun ise mülteci/göçmen olduğu aktarıldı.(AA/DHA)

Öne Çıkanlar