Tepesi yeşil olan Sof Dağı'nı bitirdiler

Tepesi yeşil olan Sof Dağı'nı bitirdiler
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 21:51
A+ A-
Sof Dağı için change.org’da kampanya başlatıldı

Antep'te bulunan Sof Dağı ve yaylası taş ocakları nedeniylet tıraşlandı.CHP Antep Milletvekili İrfan Kaplan bu duruma Kaz Dağları'nı örnek vererek "Kaz Dağları neyse Sof Dağı da aynı önemdedir. Yine yandaşa peşkeş devam ediyor. Sof Dağı da yandaş bir taş ocağı şirketine verilerek talan ediliyor" yapılan çalışmalara tepki gösterdi.

Duvar'dan Murat Güreş'in haberine göre, temiz havası, bol oksijeni, kaynaktan çıkan şifalı suyu, domatesi, sütü, yoğurdu ile ünlü Sof Dağı, son yıllarda toprak katliamı yapan taş ocakları yüzünden bu özelliklerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Çevreciler Antep’in akciğeri olan Sof Dağı’na indirilen darbenin bir an önce durdurulması gerektiği dile getirildi. Sof Dağı Yaylası’nın çevrelediği Aceroba, Durnalık gibi köylerde sayıları 10’u bulan taş ocaklarının yarattığı tahribattan dolayı hem doğa hem insanlar olumsuz etkileniyor. Yöre sakinleri taş ocaklarına karşı yıllardır hukuk mücadelesini sürdürüyor. Ancak bir türlü sonuç alamıyorlar. Öte yandan Sof’ta son yıllarda çok katlı binaların artışı da dikkatlerden kaçmazken çok katlı binalar, Antep’in nefes borusunu kesiyor.

TAŞ OCAĞI ŞİRKETİ YANDAŞ MI?

Bu duruma kayıtsız kalmayarak çevre katliamını yerinde tespit eden CHP Antep Milletvekili İrfan Kaplan, sosyal medya hesabında, "Sof Dağı, Gaziantep’in oksijen kaynağıdır, Gazi şehrimizin akciğeridir. Kaz Dağları neyse Sof Dağı da aynı önemdedir. Yine yandaşa peşkeş devam ediyor. Sof Dağı da yandaş bir taş ocağı şirketine verilerek talan ediliyor" dedi.

Sof Dağı için change.org’da kampanya başlatıldı

İMZA KAMPANYASI BAŞLADI

Antep’te yaşayan yurttaşlar da change.org da bir imza kampanyası başlattı. Sof’un, kentin eşsiz güzellikteki tek dağı olduğuna dikkat çekilen kampanya ile, "Gaziantep ülkemizin Afrika’ya en yakın bölgesinde bulunan çöl iklimine yakın, yazları 50 dereceyi bulan sıcaklarıyla kavrulan bir ilidir. Gazi şehrin en büyük şansı Sof Dağı, eşsiz güzellikteki tek dağı dünyanın en iyi üçüncü oksijenine sahip harika yaylada taş ocağı faaliyetleri hızla çoğaldı. Gazişehrin resmen ölümünü tetikliyor havasını yok ediyorlar" şeklinde tepki gösterildi.

Öne Çıkanlar