TGC'den Onur Yürüyüşü'nü haberleştiren gazetecilere yönelik müdahaleye tepki

TGC'den Onur Yürüyüşü'nü haberleştiren gazetecilere yönelik müdahaleye tepki
Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Haziran 2022 21:00
A+ A-
TGC, Taksim’de gerçekleştirilmek istenen Onur Yürüyüşü’nü haberleştiren gazetecilere yönelik gözaltı ve müdahaleye karşı yaptıkları açıklamayla tepki gösterdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu 26 Haziran 2022 Pazar Günü Taksim’de gerçekleştirilmek istenen Onur Yürüyüşü’nü haberleştiren gazetecilere yönelik gözaltı ve müdahaleyi protesto eden bir açıklama yaptı.

LGBTİ+ların hedef alınmasına dikkat çekilen açıklamada, "Seçime giderken iktidarın tek tip insan, tek tip görüş, tek tip gazeteci, tek tip haber anlayışının yerleştirilmesi için yoğun bir çaba gösterdiğine tanıklık ediyoruz" denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Seçime giderken iktidarın tek tip insan, tek tip görüş, tek tip gazeteci, tek tip haber anlayışının yerleştirilmesi için yoğun bir çaba gösterdiğine tanıklık ediyoruz. İktidarın korku iklimi yaratan söylemleri, baskı altına aldığı medyayla haberleri okurun gözünden kaçırması, sansür, oto sansür yaşadığımız dönemin önemli sorunları olmaya devam ediyor.

Cinsiyet eşitliğinden hızla uzaklaşan iktidar, anlayışına uygun olmayan toplumsal konuların haberleştirilmesini engellemek için de gazetecileri hedef göstermeyi ve gözaltına alınmalarını sağlamayı sürdürüyor. Gazetecilerin sürekli gözaltı uygulamasıyla baskı altına alınmaya, sindirilmeye çalışılması halkın haber alma hakkının ve haberin serbest dolaşımının engellenmesidir. Bu tutumu protesto ediyoruz.

Son olarak 26 Haziran 2022 Pazar günü Fransız Haber Ajansı muhabiri Bülent Kılıç Taksim’deki Onur Haftası etkinliğini haber yapmak için izlerken gözaltına alındı, sonra serbest bırakıldı. Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Hakan Akgün ise güvenlik güçleri tarafından tartaklanarak çalışması engellendi.

İktidarı bir kez daha cinsiyet eşitliğine saygı göstermeye, yurttaşın haber alma hakkını engellememeye, gazetecilere yönelik saldırıları cezasız bırakmaktan ve gazetecileri gözaltına almaktan vazgeçmeye çağırıyoruz. #Gazetecilik suç değildir."

NE OLMUŞTU?

Onur Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenmek isteyen 20'nci Onur Yürüyüşü'ne polis çok sert müdahale etmiş. 300'den fazla kişiyi gözaltına almıştı. LGBTİ+lara yönelik baskı ve müdahaleyi görüntülemek isteyen gazeteciler de polisin müdahalesiyle karşılaşmıştı.

Fransız Haber Ajansı muhabiri Bülent Kılıç gözaltına alınmış çok sayıda gazetecinin görüntü alması engellenmişti.

Öne Çıkanlar