THY'ye bağlı TGS'de çalışan işçi baskıları anlattığı bir video paylaşıp intihar etti

THY'ye bağlı TGS'de çalışan işçi baskıları anlattığı bir video paylaşıp intihar etti
THY çalışanı Ömer Koray Özbay, başına gelenleri anlattığı bir video çekerek intihar etti. Gördüğü baskıların ve uğradığı haksızlıkların artık dayanılmaz bir hal aldığını söyleyen Özbay, veda notunda "Hakkımı helal etmiyorum" dedi.

Artı Gerçek - Uzun yıllar Türk Hava Yolları’nın (THY) yer hizmetleri şirketi Turkish Ground Services’te (TGS) çalışan Ömer Koray Özbay, sistematik olarak baskı ve haksızlıklara uğradığını anlattığı bir veda videosu çektikten sonra intihar etti.

TGS İstanbul istasyonunda uzun yıllar çalıştıktan sonra teklif üzerine Tokyo istasyonuna gittiğini belirten Özbay, Japonya’ya gittikten sonra yöneticiler tarafından gördüğü baskıların ve uğradığı haksızlıkların artık dayanılmaz bir hal aldığını ifade ederek yaşamına son verdi.

Videoda liyakatsizliğe işaret eden Özbay, THY’de Tokyo İstasyon Müdürü olarak görev yapan S. G. adlı kişinin sistematik baskısına maruz kaldığını belirtti. Özbay’ın anlatımına göre S. G., yakınları B. B. ile A. G.’yi korumak için kendisini kullandı ve tehdit etti

Çektiği bir videoyu ve dört sayfalık yazılı notu sosyal medya hesabından paylaşan Ömer Koray Özbay’dan daha sonra haber alınamadı. Aradan geçen saatler sonrasında ise arkadaşları Özbay’ın ölüm haberini aldıklarını belirtti.

Paylaştığı notta THY’ye yaptığı başvuruların da sonuçsuz bırakıldığını söyleyen Özbay, “S., kuzeni A.ve arkadaşı B. için her şeyi yaptı. Beni sadece onların eksikliklerini kapatmak için kullandı. Onlara her şeyi öğrettim, her şeyi yapmalarını sağladım, fakat sonunda tehdit edildim ve işsiz kaldım. Her adımda kendim, biraz daha kendim olmaktan çıktım. Bir sürü pis iş yapmak zorunda kaldım. Her şeye rağmen engelleri aştım, ancak Serkan’ın varlığı ve gücü karşısında sonunda çaresiz hissettim. Hep engel oldu çünkü. Neyi denesem tehdit etti. Elimden her şeyimi alıp bu insanların bir de sürekli beni aşağılamalarını kaldıramıyorum” dedi.

'YENİLGİYİ KABUL ETMEK BENİM İÇİN ÇOK ZOR OLDU'

Özbay, paylaştığı notta şunları kaydetti:

"Sevgili dostlarım, hayatıma son verdim. Bugün size, içimdeki duyguların tamamen solduğu ve kaybolduğum bir noktadan yazıyorum. Kendimi bir savaşçı gibi hissettim, her şeyi denedim ve elinden gelen her şeyi yaptım. Ancak bu süreçte duygularımı kaybettim. İçimde bir yerlerde hâlâ bir umut ışığı olsa da, sürekli yenilgilerle karşılaşmanın verdiği acı ve hayal kırıklığı beni sardı. Hırslı biri olduğum için defalarca denedim, bir şekilde hep başardım. Fakat 3 yıldır bir türlü istediğim başarıyı elde edemedim. Yenilgiyi kabul etmek benim için çok zor oldu. Her seferinde daha da güçlenerek tekrar denemeye çalıştım, fakat Serkan her seferinde güçlü bir şekilde engel oldu.

'TEHDİT EDİLDİM VE İŞSİZ KALDIM'

S., kuzeni A. ve arkadaşı B. için her şeyi yaptı. Beni sadece onların eksikliklerini kapatmak için kullandı. Onlara her şeyi öğrettim, her şeyi yapmalarını sağladım. Fakat sonunda tehdit edildim ve işsiz kaldım. Her adımda kendim, biraz daha kendim olmaktan çıktım. Bir sürü pis iş yapmak zorunda kaldım. Her şeye rağmen engelleri aştım, ancak Serkan'ın varlığı ve gücü karşısında sonunda çaresiz hissettim. Hep engel oldu çünkü. Neyi denesem tehdit etti. Başka bir yola girmeme bile engel oldu. Bu süre zarfında, sevdiğim insanları göremediğim için, içimde büyük bir özlem birikti. Yıllar geçtikçe, bu özlem daha da derinleşti ve arkadaşlarımla olan bağımı sanırım kaybettim. Çünkü kendimi bile kaybettim. Kalbimdeki duygusal ağırlığı taşımak zor geldi ve içimi kapatan bir duvar ördüm. Çünkü bu halimi anlatmak istemedim.

'HİÇBİR UMUT IŞIĞI KALMADI'

Kendimi bir araç gibi kullanılmış hissediyorum. Tüm çabalarıma rağmen, başarısızlıkla karşılaştım artık yıkıldım. Duygusal bir uçurumun içinde kaybolmuş durumdayım. Artık içimde hiçbir umut ışığı kalmadı. Bu ağır yük altında, duygusal olarak tamamen tükenmiş durumdayım. Kendi iç dünyamda yalnızca boşluk hissediyorum. Hiçbir şansım kalmadı. Para kazanmak için beden işi yapmaktan yoruldum, bu kadar emek verip onun yüzünden her şeye sıfırdan başlamaktan yoruldum. Elimden her şeyimi alıp bu insanların bir de sürekli beni aşağılamalarını kaldıramıyorum... Size olan sevgim ve hatıralarınızı her zaman kalbimde taşıyacağım. Beni affedin ve anlayışınız için teşekkür ederim. Lütfen, hayatta kalanlara destek olmaya devam edin ve onlara umut ışığı olun.

'HERKES KORKUYOR VE KULA KULLUK EDİYOR'

Son veda, içimdeki tüm duyguları kaybederek size veda ediyorum. Umarım bir gün bu dünya daha iyi bir yer olur. Umarım hayatınızda bulunan nüfuslu insanlara, güçlerini kullanıp kendilerini Tanrı sanmalarına engel olursunuz. Bunun yolu korkmadan dik durmak ve kulluk etmemek. Ben elimden geleni yaptım. Şikâyet de ettim, ama maalesef herkes korkuyor ve kula kulluk ediyor. En azından savaşan insanlara destek olun... en azıdan... En derin sevgi ve saygılarımla, Zafer, Batuhan, Ebru, Harun, Okan, Yiğit, Gülizar, Kübra, Cengizhan, Nazmi, Eser, Nicky, Ayhan, İrfan ve adını saymadıklarım bana dostluk yaptığınız için, size sahip olduğum için çok şanslıydım her şey için size teşekkür ederim. Elveda dostlarım."

THY'DEN İNTİHAR EDEN ESKİ ÇALIŞANI HAKKINDA AÇIKLAMA

Türk Hava Yolları (THY) intihar eden eski çalışanı hakkında çıkan iddia ve paylaşımların incelendiğini bildirdi. THY Basın Müşavirliğince, çalışmak için gittiği Japonya'da intihar eden eski çalışanı Ömer Koray Özbay hakkında açıklama yapıldı.

Açıklamada, "İnternet ve sosyal medya mecralarında ortaklığımız iştiraklerinden TGS'de (Turkish Ground Service) görev yapmış ve 2019 yılı Mart ayında kendi isteğiyle görevinden ayrılmış Ömer Koray Özbay hakkında çıkan iddia ve paylaşımlar, şirketimizin ilgili birimlerince incelenmekte olup, konu titizlikle takip edilmektedir" bilgisine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar