Tolga Şardan: Tutuklanan polis müdürü 22 polisle korunuyormuş, gizli tanık Öner’in ifadesine nasıl ulaştı?

Tolga Şardan: Tutuklanan polis müdürü 22 polisle korunuyormuş, gizli tanık Öner’in ifadesine nasıl ulaştı?
Gazeteci Tolga Şardan, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında savcılıktan serbest bırakılan Kerem Öner’in ifadesine yurtdışına kaçan gizli tanık Serdar Sertçelik’in nasıl ulaştığını sordu. Şardan, Sertçelik’in İtalya’da olduğunun iddia edildiğini aktardı.

Artı Gerçek - Yedi yıl boyunca İçişleri Bakanlığı görevini yapan Süleyman Soylu'ya yakın olduğu iddia edilen ve organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’a ilişkin soruşturmada yaşanan kriz devam ediyor.

Gizli tanık Serdar Sertçelik'in açıklamaları sonrasında başlatılan adli soruşturma devam ederken T24 yazarı Tolga Şardan, süreçle ilgili ulaştığı yeni bilgileri köşe yazısına taşıdı. Şardan, operasyon sırasında el konulan Rolex marka saatlerin bir kısmının sahte çıktığını söyledi. Gerçek Rolex marka saatin fiyatı 20 bin dolar, gerçeğine çok yakın sahtelerinin fiyatı ise; yaklaşık 200 dolar olduğunu belirten Şardan, gizli tanık Sertçelik’in İtalya’da faaliyetlerini yürüten Barış Boyun suç örgütünün kontrolünde bulunduğunun iddia edildiğini aktardı.

Şardan, yazısında ayrıca Sertçelik’in, hakkında adli soruşturma yapılan ve savcılıktan serbest bırakılan Eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner'in ifadesine ulaştığını belirtti. Şardan, “İfade metninin bir örneği savcılıkta, bir örneği mahkemede, bir örneği de Öner'in avukatında var. Sorgusu yapılan Jandarma'da bile yok! O halde ifade Sertçelik ifadeyi nasıl buldu?” diye sordu.

Şardan, tutuklanan Eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik'in 22 koruma polisi tarafından korunduğuna dikkat çekti. Şardan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

SAHTE ROLEX MARKA SAATİN FİYATI 200 DOLAR

“İlk olarak Kaplan ve ekibine yönelik suç örgütü soruşturmasının ikinci ayağındaki kara para aklama iddiasıyla başlatılan adli soruşturma hakkında bilgi vereyim. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ve geçtiğimiz günlerde iddianamesi kabul edilen ikinci dosya kapsamında Kaplan'ın eşi başta olmak üzere yakın çevresi gözaltına alındı. Operasyon sırasında dosyada adı geçen şüphelilerin ev ve iş yerlerinde aramalar gerçekleştirildi.

Şüphelilerden bir kadının evindeki aramada pahalı olmasıyla bilinen Rolex marka saatler bulundu. Polis, söz konusu saatleri tutanak altına aldı. Soruşturma devam ederken, yine savcılık talimatıyla polis tarafından 8 Rolex saatin uzman firmalara değer tespiti yaptırıldı. Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nde görevli polisler, Rolex saatleri Ankara'da üç ayrı firmaya götürüp incelettirdi.

Yapılan üç ayrı kıymet tespitinde; bir firma Rolex'lerin gerçek olduğunu buna karşın iki firma ise, sahte olduğunu ortaya koydu. Rolex'lerin sahte olduğunu ortaya koyan firmadan birisinin aynı zamanda firmanın temsilcisi olduğunun altını çizeyim.

Bu konuda görüşüne başvurduğum bir kaynak, gerçek Rolex'lerin her birinin ortalama fiyatının yaklaşık 20 bin dolar, gerçeğine çok yakın sahtelerinin fiyatı ise; yaklaşık 200 dolar olduğunu söyledi. Her üç firmanın verdiği raporlar soruşturma dosyasına girdi. İşin bir diğer boyutu da en az bu durum kadar ilginç.

‘KAPLAN KİMİ KAMU GÖREVLİLERİNE ROLEX MARKA SAAT VERDİĞİ BİLİNİYOR’

Bu noktada, Ayhan Bora Kaplan'ın kendisiyle bağlantılı olduğu aralarında polisler ve adliye mensuplarının yer aldığı kimi kamu görevlilerine Rolex marka saat verdiği biliniyor. Şimdi rüşvet kapsamında verilen saatlerin gerçek olup olmadığı tartışma konusu olacak doğal olarak.

GİZLİ TANIK İTALYA'DA MI?

Yaşanan sürecin önemli ismi gizli tanık Serdar Sertçelik'in nerede olduğu konusu gündemde. Polis müdürü Şevket Demircan'la yaptığı konuşmalarla tanınan Sertçelik'le ilgili Dubai'de olduğu iddiası var. Kimi kaynaklarca ise Avrupa'da olduğu ifade ediliyor.

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanı sıfatıyla bir dönem partide görev alan ve MHP'li kimliğiyle öne çıkan Ramazan Kubat'ın desteğiyle Sertçelik'in, Edirne'den yurt dışına çıktığı öne sürülüyor. Tutuklanan Kubat'ın "çakarlı araç"la Şile'den Edirne'ye götürdüğü iddialar arasında. Görüştüğüm kaynaklar ise bu konuda farklı bilgiye sahip.

Emniyet'ten görüştüğüm üst düzey bir isim, Sertçelik'in İtalya'nın kuzey bölgesinde olduğunun saptandığını ifade etti. Aynı yetkili, Sertçelik'in İtalya'da faaliyetlerini yürüten Barış Boyun suç örgütünün kontrolünde bulunduğu bilgisinin elde edildiğini kaydetti.

Bu aşamada yine önemli bir durum tespiti yapmak gerekiyor. Bir süredir İstanbul'da motosikletli eylem timleriyle silahlı saldırılarıyla tanınan Barış Boyun grubunun acaba hangi siyasiyle bağı var?

İFADE GİZLİ TANIĞA NASIL ULAŞTI?

Polis müdürlerinin tutuklandığı bilgisinin kamuoyuna düşmesinin hemen ardından bir başka gelişme daha yaşandı. Gizli tanık Serdar Sertçelik, hakkında adli soruşturma yapılan ve savcılıktan serbest bırakılan Eski Ankara Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Kerem Öner'in ifadesinin bir örneğini kişisel sosyal medya hesabından yayımladı.

Bu işi biz gazeteciler yapsa anında adli soruşturma başlatılırken, ilgili makamların halen sessiz kalması dikkat çekici. Öner'in ifadesini yayımlayan gizli tanık Sertçelik'in belgeyi nasıl elde ettiği merak konusu. İfade metninin bir örneği savcılıkta, bir örneği mahkemede, bir örneği de Öner'in avukatında var. Sorgusu yapılan Jandarma'da bile yok! O halde ifade Sertçelik ifadeyi nasıl buldu?

Savcılığın gizli olması gereken hazırlık soruşturmasında yer alan ve aynı zamanda kritik bilgileri içeren belge, kriminal bir kişiye hangi koşulda ulaştı? Gazetecilerin yapması halinde işin peşine düşen savcılığın, benzer hassasiyeti Öner'in ifadesinin Sertçelik'e ulaştırılması konusunda gösterip göstermeyeceğine zaman içinde tanık olacağız hep birlikte.

22 KORUMALI POLİS MÜDÜRÜ

Bir başka taze bilgi.

Hakkında başlatılan adli soruşturma çerçevesinde tutuklanan Eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik'in adeta bir koruma ordusu tarafından korunduğu ortaya çıktı. Otomobil alım satımı yapan oğluna da savcılıkça verilen karar doğrultusunda koruma verilmesini sağlayan Çelik'in tam 22 korumayla görev yaptığı anlaşıldı. Çelik'in ayrıca zırhlı bir araca bindiği tespit edildi. Çelik'in görevden alınmasıyla ortaya çıkan bu durum, yeni görevlendirme sonrasında iptal edildi.

Eski müdürün korumasında görev alan Özel Harekatçı polisler, tekrar şubelerine gönderildi.(Kaynak)

Öne Çıkanlar