TRT muhabiri Elif Akkuş, tahliye edildi

TRT muhabiri Elif Akkuş, tahliye edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Ağır sağlık sorunlarına rağmen 20 Ekim’de tutuklanan gazeteci Elif Akkuş tahliye edildi. Tahliyeyi Akkuş’un avukatı Hüseyin Ersöz duyurdu.

Artı Gerçek - TRT muhabiri olarak görev yapan ve anonim bir X hesabında yapılan paylaşımların kaynağı olduğu gerekçesiyle açılan soruşturma kapsamında 20 Ekim’de tutuklanan gazeteci Elif Akkuş tahliye edildi.

Tahliyesini duyuran Avukat Hüseyin Ersöz, “TRT’deki nepotizm ve kamu kaynaklarının kötüye kullanımına ilişkin, anonim bir twitter hesabında yapılan paylaşımlar gerekçe gösterilerek tutuklanmıştı. Elif Akkuş, az önce Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden tahliye oldu” dedi.

NE OLMUŞTU?

25 yıldır TRT’de çalışan Elif Akkuş, 20 Nisan’da hiçbir gerekçe gösterilmeden açığa alınmıştı.

3 aylık “Görevden Uzaklaştırma Tedbiri”nin ardından Akkuş, TRT binasına alınmamıştı. Akkuş, hukuka aykırı şekilde yapılan işleme karşı, Ankara 25. İdare Mahkemesi’ne dava açarak konuya ilişkin hukuki süreç başlatmıştı.

Bu süreçte Elif Akkuş’un avukatı Ersöz de 3 aylık uzaklaştırmanın bittiğini ancak müvekkilinin TRT binasından içeri alınmadığını ve dilekçelerine yanıt verilmediğini söylemişti.

Akkuş, 16 Ekim’de Ankara’da gözaltına alınmıştı.

Akkuş daha sonra hastalık öyküsü de göz önüne alınarak, tansiyon değerlerinin düşürülememesi ve “hayati tehlikesinin bulunması” nedeniyle “Koroner Yoğun Bakım Ünitesi”ne yatırılmıştı.

Daha sonra ifade vermek üzerine Ankara Adliyesi'ne giden Akkuş'a tutuklama istemi gelmişti.

Sedye ve doktor eşliğinde mahkemeye çıkarılan gazeteci Elif Akkuş 20 Ekim'de tutuklanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar