TTB'den Sağlık Bakanlığı'na 'maymun çiçeği' tepkisi: Yine vaka görülene kadar hiçbir adım atılmadı

TTB'den Sağlık Bakanlığı'na 'maymun çiçeği' tepkisi: Yine vaka görülene kadar hiçbir adım atılmadı
Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Temmuz 2022 17:25
A+ A-
Vaka görülünceye kadar atılması gereken adımların atılmamasını eleştiren TTB, 'maymun çiçeği' hastalığı konusunda alınması gereken önlemleri sıraladı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü açıklanan maymun çiçeği hastalığına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamanın sonunda atılması gereken adımları sıralayan TTB, alınan önlemlerin gözden geçirilmesi için Sağlık Bakanlığı’nı uyardı.

Tabiplerin "Türkiye’de Maymun Çiçeği Hastalığı: Yine Vaka Görülene Kadar Hiçbir Adım Atmayan Bir Sağlık Bakanlığı" başlığıyla yayınlanan açıklamasında, "Hastalığın oluşturduğu salgının kontrolünde hastaları sağlıklı bireylerden ayırma (izolasyon), karantina ve sürveyans sisteminin etkin çalışması gerekmektedir. Ayrıca maskeler maymun çiçeğinin yayılmasını önleyebilir" denildi.

BAKANLIĞA ÇAĞRI

Son elli yıldaki maymun çiçeği hastalığı sayılarına ve son iki aydaki hızlı vaka artışını kıyaslayarak, maymun çiçeği hastalığının devam eden Covid-19 pandemisi ile karşılaştırılabilir bir tehdit düzeyine henüz ulaşmadığını belirten TTB, Sağlık Bakanlığı’na yönelik çağrıda bulundu. Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasını hatırlatan TTB, "Şimdiden sonra önemli olan bakanlığın enfekte kişi başına ortalama ikincil vaka sayısını 1'in altına nasıl düşüreceğidir" dedi ve açıklamasını şöyle sürdürdü:

'ÖNLEMLER GÖZDEN GEÇİRİLMELİ'

"Genel olarak müdahale olmadan, herhangi bir ülkede 3 vaka 18 ikincil vakaya; 30 vaka 118 ikincil vakaya ve 300 vaka 402 ikincil vakaya neden olabilir. Bu nedenle izolasyon ve temaslı takibi önemlidir. Nitekim, ilk üç vakanın tespitinin ardından semptomatik vakaların izolasyonu ve temaslı takibi ikincil vaka sayısını yüzde 72,2; 30 vakanın ardından yüzde 66,1; 300 vakanın ardından yüzde 68,9 oranında azaltabilecektir. Temaslı takibi ve temaslı aşılaması birlikte ilk üç vakanın ardından ikincil vakaların sayısını yüzde 77,8; 30 vakanın ardından yüzde 78,8 ve 300 vakanın ardından yüzde 86,1 oranında azaltabilecektir. Sağlık Bakanlığı olağandışı bir durum olduğunu kabul edip ciddiyetle aşağıdaki önlemleri ivedilikle almalı ve hali hazırdaki önlemleri gözden geçirmelidir."

‘HASTALIĞIN BİLDİRİMİ ZORUNLU OLMALI’

Sağlık Bakanlığı’nın zaman kaybetmeden ‘Bulaşıcı Hastalıkların İhbarı ve Bildirim Sistemi Hakkında Tebliğ’de değişiklik yaparak maymun çiçeği hastalığını bildirimi zorunlu bir hastalık olarak listelemesi gerektiğini belirten tabipler diğer önerilerini şöyle sıraladı:

  • Enfekte hastaları izole etmelidir.
  • Temaslı takibi ile olası yeni vakaların tespitini erken yapmalıdır.
  • Uygun enfeksiyon önleme ve kontrol önlemlerinin uygulanmasını sağlamalıdır.
  • Paniğe neden olmayacak biçimde sağlık çalışanları başta olmak üzere toplumun geneline yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışmaları planlamalı ve yapmalıdır.
  • Riskli ve temaslı kişilere yönelik bir aşı programı planlamalı ve uygulamalıdır (Halihazırda iki farklı aşı seçeneği mevcuttur; ACAM2000 ve JYNNEOS).
  • Hastalar için ilaç teminini gerçekleştirmeli, semptomları olabileceğinden endişe duyan herkesin sağlık hizmetlerine erişebileceğini hissetmesini sağlamak için, maymun çiçeği hastalığı ve şüpheli maymun çiçeği hastalığının teşhis ve tedavisini tamamen ücretsiz yapmalıdır.

Öne Çıkanlar