TTB'den açıklama: Davanamede kayyım talebi yer almıyor

TTB'den açıklama: Davanamede kayyım talebi yer almıyor
Yayınlanma:
A+ A-
TTB Hukuk Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Şebnem Korur Fincancı'nın başkalık görevine son verilmesi talebiyle açılan davanamede, kuruma kayyım atanması talebini olmadığı ve mevcut yasaların kayyım atanmasına izin vermedi duyuruldu.

Artı Gerçek - Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın başkanlık görevine son verilmesi talebiyle açılan dava ile ilgili TTB'den bir açıklama geldi.

TTB Hukuk Komisyonu imzalı açıklamada hazırlanan davaname ile ilgili TTB'ye kayyım atanabileceği yönündeki haberlerin doğruyu yansıtmadığı belirtirdi. Açıklamada TTB Kanunu'nda kayyım ve benzeri bir uygulama bulunmadığı hatırlatıldı.

'SAVCININ KAYYIM TALEBİ YOK'

Açılan davanın TTB Kanunu’nun Ek-2. maddesinde belirlenen “amaç dışında faaliyette bulunma” iddiasına dayandığı hatırlatılan açıklamada, bu iddia ile ilgili ildeki asliye hukuk mahkemelerinde müstakil davalar açılması gerektiği belirtildi. Mevcut durumda TTB Merkez Konseyi’ne yönelik açılan davanın doğrudan tabip odalarına da yönelmesine olanak sağlayan bir yasal düzenlemenin olmadığı vurguladı.

Açıklamada hazırlanan davanamede de kayyım atanması yönünde bir talep olmadığı belirtildi ve yasa hükmü nedeniyle böyle bir uygulama yapılmasının da olanağı bulunmadığı açıktır" denildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar