Tunç Soyer: Bu yoksulluk hali memlekette huzuru da barışı da bozar

Tunç Soyer: Bu yoksulluk hali memlekette huzuru da barışı da bozar
Esnafın sıkıntılarını ve taleplerini dinleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bu yoksulluk ve perişanlık hali bu memlekette huzuru da barışı da bozar, istikrarı da bozar" dedi.

Artı Gerçek- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca 6. Sanayi Sitesi esnafını ve Otokent Yönetimi’ni ziyaret ederek esnafla sohbet etti.

ANKA'da yer alan habere göre esnafın geçim sıkıntısı ve ekonomik kriz ile ilgili sorunlarına kulak veren Soyer şöyle konuştu:

'MEMLEKETİN GELECEĞİNİ İPOTEK ALTINA ALMAK DEMEK'

"Giderek artan bir yoksulluk ve kriz var. Hala çok yüksek seyreden bir enflasyon var. Bunlar, bu memleketin geleceğini ipotek altına almak demektir. Bu yoksulluk ve perişanlık hali bu memlekette huzuru da barışı da bozar, istikrarı da bozar. Geçinmek zor. Gidip pazardan dökülenleri topluyor insanlar. Bu gerçekler her geçen gün derinleşen ve içler acısı bir tablo. Enflasyon rekoru hala bizde. Bu memleketin ürettiği refah, sadece birilerinin cebine gidiyor ve onları zenginleştiriyor. Bu topraklarda refah adil dağılmıyor. Refahın adil yayılması demokrasinin olması demek. Demokrasi sadece 5 yılda bir sandığa gitmekten ibaret değil. Demokrasi refahın adil paylaşımı demek, şeffaflık demek, katılımcılık demek.”

'HİÇBİRİMİZ BU YOKSULLUĞU HAKETMİYOR'

Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kadar emek, alın terine rağmen hala zenginleşemiyorsunuz. Tencere kaynıyor ama doyurmuyor. Bu hikaye tatsız gidiyor. Bu hikayeyi değiştirmek lazım. Biz bunu değiştirmeye muktediriz. Hiçbirimiz bu yoksulluğu hak etmiyor. Çok daha huzur ve güvenle yaşayabiliriz. Bizi birbirimizden ayrıştırmaya çalışıyorlar, kutuplaştırıyorlar, emeğimizi çalıyorlar. Bu hikayeyi bu sefer değiştireceğiz. Hep beraber daha güzel bir memleketi kuracağız. Çocuklarımızın geleceğinden kaygı duymadığımız, huzurla evimize ekmeğimizi götürdüğümüz, endişelenmediğimiz, tasalanmadığımız bir memleketi kuracağız.”

'DEVLET ÇIRAKLIKLA İLGİLİ YASAL DÜZENLEMEYİ NEDEN YAPMAZ?'

Sanayicilerin çırak ve kalifiye eleman sorunuyla ilgili de konuşan Başkan Soyer, “Bir devlet çıraklıkla ilgili bir yasal düzenlemeyi neden yapmaz? Çünkü Devlet Planlama Teşkilatı’nı kapattılar. Tarım üreticisi ne üreteceğini bilirdi, nereye satacağını bilirdi. Şimdi yok. Bu sene buğday ekiyor seneye başka bir şey dikiyor. Ne üreteceğini bilmiyor. Bu bütün sektörlerde var. Bu memlekette Devlet Planlama Teşkilatı kapandığından beridir ‘saldım çayıra, Mevla’m kayıra’. Sanayide de böyle, turizmde de böyle, tarımda da böyle. Bir çıraklık konusunda devlet düzenleme yapmaz mı, böyle bir şey olabilir mi?” dedi.

Toplantının ardından 6. Sanayi Sitesi’ndeki dükkanları ziyaret eden Başkan Soyer, esnafın sorunlarını dinledi. (HABER SERVİSİ)

Öne Çıkanlar