Türkiye beyaza büründü: Birçok ilde kar yağışı etkili oldu

Türkiye beyaza büründü: Birçok ilde kar yağışı etkili oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'de kış etkisini gösteriyor. AFAD’ın 72 il için yaptığı meteorolojik uyarının ardından Kocaeli, Çanakkale, Kütahya ve Bursa’nın yüksek kesimleri ile bu illerde bulunan kayak merkezleri, kar yağışı ile beyaza büründü.

Artı Gerçek - Tüm yaz boyunca devam eden ve kasım ayında da etkisini gösteren ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havalar etkisini soğuk ve karlı havalara bıraktı. Ve böylece ülke genelinde de kış mevsimi etkisini hissettirmeye başladı. Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden olan Kartepe'de mevsimin ilk karı yağdı. Kar yağışı amatör kameralar tarafından kaydedildi.

Kartepeye ilk kar yağdı

İstanbul'a karayoluyla 1,5 saat uzaklıkta bulunan Kocaeli'nin Kartepe bölgesinde, gece saatlerinde kar yağışı başladı. Tepenin yüksek kesimleri beyaza bürünürken, kar yağışı amatör kameralar tarafından görüntülendi.

ÇANAKKALE’NİN BAYRAMİÇ İLÇESİ BEYAZA BÜRÜNDÜ

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinin yüksek kesimlerine mevsimin ilk karı yağdı. Beyaza bürünen ormanda kartpostallık görüntüler oluşturdu.

Kartepeye ilk kar yağdı

Bayramiç'e bağlı Çırpılar köyünün yüksek kesimlerine, mevsimin ilk kar yağışı gerçekleşti. Kar yağışı nedeniyle kentin yüksek kesimlerinde orman, köyler ve yerleşim merkezleri beyaza büründü. Bölgede, kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.

Kartepeye ilk kar yağdı

Bu yıl, yağmurun yetersiz olması nedeniyle kuraklık tehlikesinin yaşandığı Çanakkale’de mevsimin ilk karı vatandaşı sevindirdi.

Kartepeye ilk kar yağdı

KÜTAHYA'DA KOCAYAYLA GEÇİDİ BEYAZA BÜRÜNDÜ

Kütahya’nın Domaniç ilçesi Kocayayla geçidi, mevsimin ilk kar yağışıyla birlikte beyaza büründü.

Kütahya’nın Domaniç ilçesi ile Bursa’nın İnegöl ilçesi arasındaki 1500 rakımlı Kocayayla geçidine mevsimin ilk yağışı düştü.

Kartepeye ilk kar yağdı

Kar ve sis nedeniyle zaman zaman trafikte araçlar güçlükle ilerledi. Karayolları ekipleri kar küreme araçları ve iş makineleriyle yolu açık tutabilmek için aralıksız çalışmalara başladı. Trafik ekipleri de sürücüleri kar yağışı nedeniyle kayganlaşan yolda dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Kartepeye ilk kar yağdı

ULUDAĞ'DA KAR, KENT MERKEZİNDE SAĞANAK

Bursa'da Uludağ, sabah saatlerinde başlayan kar yağışı ile beyaza büründü. Kent merkezinde etkisini arttıran sağanak da hayatı olumsuz yönde etkilerken, saatteki hızı 60 kilometreye kadar ulaşan lodos nedeniyle BUDO seferleri iptal edildi.

Kartepeye ilk kar yağdı

Kentte, kış turizminin önemli merkezlerinden 2 bin 543 rakımlı Uludağ, sabah saatlerinde etkisini arttıran kar yağışı ile beyaza büründü.

Kartepeye ilk kar yağdı

Yoğun sis ve fırtınanın da etkili olduğu birinci ve ikinci oteller bölgesinde, görüş mesafesi 5 metrenin altına düştü. Yağışla birlikte kayak merkezinin zirvesi ve kayak pistleri de karla kaplandı.

SAĞANAK OLUMSUZ ETKİLEDİ

Öte yandan, kent merkezinde başlayan ve gün boyu devam eden lodos ve sağanak da kara ve deniz ulaşımını olumsuz etkiledi.

Kartepeye ilk kar yağdı

Saatteki hızı 60 kilometreye kadar çıkan rüzgar nedeniyle, BUDO seferleri iptal edildi. Sağanak nedeniyle meydana gelen trafik kazalarında birçok kişi yaralanırken, kent içi ve şehirler arası yollarda uzun araç kuyruğu oluştu. (DHA)

Kartepeye ilk kar yağdı

Öne Çıkanlar