'Türkiye'de seri iflaslar yaşanabilir'

'Türkiye'de seri iflaslar yaşanabilir'
Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating Başkan Ökmen: OHAL, yabancı yatırımcıların ülkeden çıkışlarına sebep oluyor.

HABER MERKEZİ- Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, Türkiye’de hem ekonomik hem siyasi anlamda stresin arttığını belirterek, üç ayda bir yaptıkları şirket incelemelerini artık haftada bire indirdiklerini söyledi.

İLK ETKİLENECEK SEKTÖR

Cumhuriyet'in haberine göre Ökmen, "Başta inşaat sektöründe olmak üzere seri iflas riski büyüyor" dedi.

OHAL KALICILAŞTI ALGISI 

Ökmen, Türkiye ekonomisinin riskleri, OHAL, enflasyon, faiz ve kredi derecelendirme kuruluşlarına yönelik eleştirileri anlattı. Ökmen, OHAL’in peş peşe uzatılmasının, piyasalarda "Artık OHAL kalıcılaşmıştır" algısı yarattığını vurguladı. Ökmen, daha fazla istihdam, üretim ve yatırım odaklı sürdürülebilir bir büyüme için yatırım ortamının hukuk ve demokrasi açılarından iyileştirilmesinin en temel öncelik olduğuna dikkat çekti.

NAKİT TUTMA ARZUSU ARTIYOR

Şu anda hem sektörlerde hem de firmalarda ciddi bir nakit tutma arzusunun olduğunu dile getiren Ökmen, "Borç ödeme arzusu düşüyor. Bu Türkiye’de ciddi bir likitide krizine yol açabilir. Hatta Türk bankacılık sektörü bazı sektörleri riskli ilan ederek onlara kredi tahsislerinde kısıntılara gittiğini duyuyoruz. Ekonomi genelinde firmaların nakit tutma eğiliminin artması, ödeme sürelerinin uzamış olması ve ödeme arzusundaki düşüklük halleri, seri iflas risklerini büyütmüştür."dedi.  

Ökmen, seri iflas riskinin her sektöre sirayet ettiğini dile getirerek şöyle konuştu: "Genel nakit sıkışıklığı, tedarikçi zinciri vasıtasıyla ekonominin geneline sirayet ederek kritik boyutlara yükselmiş ve seri iflas olasılıklarını hayli artırdı. Ayrıca, mevcut konjonktürde bankaların riskli ilan ettikleri sektörlere yönelik kredi isteksizliği de bu nakit sıkıntısını artıracak." diye konuştu. 

HUKUK EKSİKLİĞİ VE OHAL

Hukuksal eksiklikler ve hukuksal aşınmaların da Türkiye için gelen yabancı sermaye açısından büyük risk yarattığını dile getiren Ökmen, "OHAL, yabancı yatırımcıların ülkeden çıkışlarına veya ülkeye gelmeyi ertelemelerine sebep oluyor. OHAL döneminde yaşanan hukuki uygulamalar yabancı sermayeyi korkuttu ve belirsizliği artırdı"dedi. Ökmen, sözlerini demokrasinin önemine vurgu yaparak şöyle noktaladı: "Türkiye’nin ve dünyadaki tüm toplumların temel ihtiyacı her zaman daha çok demokrasidir. Piyasalardaki stresin temel sebebi olan OHAL’in, devam etmesi, yığınsal yoksulluğu da artıracak." 

Öne Çıkanlar