Türkiye Psikiyatri Derneği'nden Prof. Dr. Süleyman Salih Zoroğlu açıklaması: Tedavilere olan güven korunmalı

Türkiye Psikiyatri Derneği'nden Prof. Dr. Süleyman Salih Zoroğlu açıklaması: Tedavilere olan güven korunmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye Psikiyatri Derneği, 'çocukları ketaminle aileleri tarafından cinsel istismara maruz bırakıldıklarına' inandırdığı iddia edilen Prof. Dr. Süleyman Salih Zoroğlu hakkında açıklama yaptı: Tedavilere olan güvenin korunması son derece önemlidir.

Artı Gerçek - Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu, kliniğine gelen çok sayıda çocuğa "çoklu kişilik bozukluğu" teşhisi koyup "ilaç vererek ailelerinin kendilerine cinsel istismarda bulunduğu yönünde beyan vermeye zorladığı" gerekçesiyle tutuklanan Prof. Dr. Süleyman Salih Zoroğlu'na dair haberler hakkında açıklama yaptı. Dernek açıklamasında, söz konusu haberlerin psikiyatri bilimine duyulan güveni sarsmaması için uyarılar yer aldı.

Konunun takip edildiği vurgulanan açıklamada, "Mahkemeye intikal etmiş bir konu üzerinden insanların hekimleri ile sürdürdükleri tedavilere yönelik güvensizlik oluşturan, tedavileri değersizleştiren ve özellikle ülkemiz açısından önemli bir sorun olan çocukluk çağı travmaları ile ilgili belirsizlik yaratan açıklamalardan kaçınılması, mahkeme sürecinde olan bir konunun genelleştirilmemesi gerektiğini kamuoyu ve ilgililere duyurmak isteriz" denildi.

"Hekimlerimizce gerek psikoterapi gerekse ilaç kullanımı ile yürütülen tedavilerin sürdürülmesi, tedavilere olan güvenin korunması son derece önemlidir" ifadeleri kullanılırken, "Bu ciddi iddialarla ilgili olarak sürecin takipçisi olduğumuzu tekrar vurgular, ulaşılabilir, bilimsel, güvenli ve etik ilkelerle sürdürülen bir tedavi ortamının hekimliğin temel ilkesi olduğunu hatırlatmak isteriz" vurgusu yapıldı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar