Tutuklu gazeteci Ceylan Şahinli: Defalarca haberleştirdiğim kelepçeli muayeneye kendim de maruz kaldım

Tutuklu gazeteci Ceylan Şahinli: Defalarca haberleştirdiğim kelepçeli muayeneye kendim de maruz kaldım
Tutuklu gazeteci Ceylan Şahinli, kelepçeli muayene dayatması nedeniyle şikayette bulundu. Şahinli, "Defalarca hukuksuz bir uygulama olarak haberleştirdiğim ‘kelepçeli muayene’ uygulamasına cezaevinde kendim de maruz kaldım" dedi.

Artı Gerçek - Ankara merkezli soruşturma kapsamında 25 Ekim’de Urfa’da gözaltına alınan, 29 Ekim’de tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ceylan Şahinli’nin, sevk edildiği Sincan Cezaevi Kampüs Hastanesi’nde S.Ö. isimli hekim tarafından kelepçeli muayene dayatmasına maruz bırakıldığı belirtildi.

Şahinli, sağlık sorunu nedeniyle 2 ile 4 Kasım tarihinde sevk edildiği hastanede kelepçeli muayene nedeniyle tedaviyi reddetti. Şahinli, 14 Kasım’da, maruz kaldığı hak ihlallerine ilişkin görevi kötüye kullanan hekim hakkında Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na şikayette bulundu.

'DOKTOR TALEP ETMEZSE KELEPÇE AÇILMAZ'

Yapılan şikayete Sağlık Bakanlığı adına yanıt veren Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, kelepçeli muayeneyi savundu. İl Sağlık Müdürlüğü, kelepçeli muayenenin tedaviyi engellemediği ve doktor tarafından talep edilmediği sürece kelepçenin açılmayacağını belirtti.

‘AİHS VE TIP ETİĞİNE AYKIRI’

Karara tepki gösteren Şahinli, “Defalarca hukuksuz bir uygulama olarak haberleştirdiğim ‘kelepçeli muayene’ uygulamasına cezaevinde kendim de maruz kaldım. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) ve tıp etiğine aykırı bu uygulamayı kabul etmiyorum. Hem mağdur hem de gazeteci olarak kelepçeli muayenenin kaldırılması için mücadele etmeye devam edeceğim. Yaşanan hukuksuzluğa ve tıp etiğine aykırı uygulamaları cezaevinde de kamuoyuna duyurmaya devam edeceğiz” dedi. (MA)

Öne Çıkanlar