Uğur Mumcu anıldı

Uğur Mumcu anıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 30'uncu yıldönümünde, bombalı suikastın düzenlendiği sokak başta olmak üzere Türkiye'nin pek çok yerinde anıldı. Mumcu için karanfillerin bırakıldığı anmalarda, suikastın aydınlanması çağrısı yinelendi.

Artı Gerçek - Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, 30 yıl önce bugün evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu katledildi. Mumcu katledildiği yerde ve Türkiye'nin pek çok şehrinde anıldı.

Uğur Mumcu'nun evinin önünde düzenlenen anma törenine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, çok sayıda milletvekili, sivil toplum kuruluşu ve sendika temsilcileri katıldı.

63cfbff7470a9b3570b33136.jpg

Uğur Mumcu'nun adının verildiği sokaktaki anma töreninde, alana kurulan ses sistemi aracılığıyla türküler ve şarkılar çalındı. Ayrıca törende Levent Üzümcü Tiyatrosu'nun hazırladığı 'Unutma Bizi' adlı tiyatro oyununun da bir kısmı sergilendi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu, çocukları Özge Mumcu Aybars ve Özgür Mumcu ile birlikte Faili Meçhuller Anıtı'na ve Mumcu'nun vefat ettiği alana karanfiller bırakarak, mum yaktı.

ŞİŞLİ'DE YÜZLERCE KİŞİ UĞUR MUMCU İÇİN TOPLANDI

İstanbul Şişli'de Uğur Mumcu Anıtı önünde yüzlerce kişi Uğur Mumcu için toplandı. Törene, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreter Yardımcısı Fahrettin Erdoğan, CHP Şişli İlçe Başkanı Tamer Özcanlı, Şişli Belediye Meclisi Üyeleri, Şişli mahalle muhtarları, Uğur Mumcu anıtını restore Pınar Öktem Doğan katıldı.

1-lnrz-cover-jpg.webp

Törende konuşan Şişli Belediyesi Başkanı Keskin, Uğur Mumcu ve düşüncelerinden korkanlar tarafından susturulmak istenen bütün aydınlara ses vereceklerini belirtti. Ocak ayının Türkiye ve basın tarihi açısından kara bir ay olduğunu söyleyen Keskin, "Metin Göktepe, Hrank Dink, Muammer Aksoy, yine bir Şubat ayında öldürülen, Abdi İpekçi, onurlu bir emniyet mensubu olan Gaffar Okkan gibi ne olursa olsun düşüncelerinden ve bu ülkenin aydınlık geleceğine olan inançlarından vazgeçmeyen pek çok değerimizi yitirdik. Hiçbirini asla unutmayacağız ve bu aydınlarımızı Şişli'de yaşatmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

MUMCU MEMLEKETİ KIRŞEHİR'DE DE ANILDI

Uğur Mumcu için ölümünün 30'uncu yıldönümünde doğum yeri Kırşehir’de anma düzenlendi. Yenice Mahallesi'ndeki Uğur Mumcu Basın Anıtı önündeki anmada, Mumcu'nun hayatı, kitapları ve makaleleri anlatıldı.

kapak-134855.webp

Programda konuşan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Mumcu'nun demokrasi savunucusu olduğunu, hümanist, eşit, özgür ve insanca bir yaşamı savunduğunu söyledi.

CHP Kırşehir İl Başkanı Hüseyin Çakmak da Uğur Mumcu'nun daha önce yapılan basın anıtı ile yaşatıldığını vurgulayarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından programa katılanlar, Uğur Mumcu'nun anıtına karanfil bıraktı.

'ÇOK ETKİLİ BİR GAZETECİYDİ'

Uğur Mumcu için Mersin'de de bir anma programı gerçekleşti. Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) üyeleri tarafından gerçekleştirilen anmada üyeler, Atatürk Parkı içindeki Mumcu anıtına karanfiller bıraktı.

ugur-mumcu-katledilisinin-30-uncu-yilinda-mersin-de-anildi-gazeteciligine-hasretiz-1117553-1.jpg

Anmada konuşan MGC Başkanı Kaya Tepe, “Rabıta kitabıyla cemaatleri yazdı. Terörü yazdı. Hayali ihracatları yazdı. Onun yazdıklarını gelecek nesillere anlatmamız, Uğur Mumcu gazeteciliğini yeni nesil gazetecilere tanıtmamız lazım” dedi.

'HALK MUMCU'YA SAHİP ÇIKTI'

İzmir'de Karabağlar Belediyesi tarafından Uğur Mumcu için anma töreni düzenlendi. Tören, Üçyol Uğur Mumcu Parkı'ndaki anıtı önünde yapıldı.

Törene, Karabağlar Belediye Başkan Vekili Zafer Levent Yıldır, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) yöneticileri, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Alev Ağrı, meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle çok sayıda yurttaş katıldı.

Anmada konuşma yapan Belediye Başkan Vekili Yıldır, Mumcu'nun yaşamı boyunca gerçekleri araştırarak karanlığa ışık tutmaya çabaladığını vurguladı. Mumcu'yu öldürerek ülkeyi istikrarsızlaştırmak isteyenlerin amacına ulaşamadığına dikkat çeken Yıldır, “Halk, Mumcu'ya sahip çıktı. Ölümünün üzerinden 30 yıl geçse bile, o sevenlerinin kalbinde yaşamaya devam ediyor. Cumhuriyet sevdalısı Mumcu'yu unutmayacak, unutturmayacağız” dedi.

d964c27c-37e3-439b-bf38-bd98d0b3104d-w.jpg

Uğur Mumcu, katledilişinin 30’uncu yılında Kocaeli’de anıldı. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, Kocaeli Barosu, KYÖD, ADD Yahya Kaptan ve İzmit Şubesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından Uğur Mumcu Parkı’nda ortak anma düzenlendi. Gazeteciler, avukatlar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin yöneticilerini katıldığı anmada, Uğur Mumcu suikastının aydınlatılması istendi.

'FAİLLER HALA BULUNMADI'

Uğur Mumcu için, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, Kocaeli Barosu, KYÖD, ADD Yahya Kaptan ve İzmit Şubesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından Uğur Mumcu Parkı’nda ortak anma düzenlendi. Gazeteciler, avukatlar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin yöneticilerini katıldığı anmada, Uğur Mumcu suikastının aydınlatılması istendi.

metin-karan-1.jpg

BASIN KONSEYİ: BASININ EN CESUR KALEMİYDİ

Katledilişinin 30'uncu yıldönümünde Basın Konseyi, Uğur Mumcu için bir anma mesajı paylaştı. Mesajda, "Uğur Mumcu, Türk basının en cesur kalemiydi. Yolsuzlukları, haksızlıkları ortaya çıkardığı köşe yazıları, araştırma dosyaları ve yayınladığı kitaplarda hep ülkesinin, halkının çıkarlarını savundu" ifadelerine yer verildi.

TGS: TUĞLA ÇEKİLSİN, DUVAR YIKILSIN

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Uğur Mumcu için anma mesajı yayınladı. TGS'nin mesajında şöyle denildi:

"Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu'yu saygıyla anıyor, onun yolunda yürüyerek 'inadına gazetecilik' diyoruz. Bombayı koyan ve emri verenlerin ortaya çıkartılması için savcıları göreve çağırıyoruz. Tuğla çekilsin, duvar yıkılsın! Cezasızlığa son"

DİSK BASIN-İŞ: HAKİKAT MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEĞİZ

Uğur Mumcu için anma mesajı yayınlayan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Basın İş yayınladığı mesajda, "Gerçekleri yazdığı için 30 yıl önce bombalı suikastle katledilen Gazeteci Uğur Mumcu'yu saygı ve özlemle anıyoruz. Gerçeklerin karanlıkta kalmaması için hakikat mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz" ifadelerinde bulundu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar