Ülkede ayrımcı dil gerilimi arttırıyor: Altındağ’da bir kişi hayatını kaybetti

Ülkede ayrımcı dil gerilimi arttırıyor: Altındağ’da bir kişi hayatını kaybetti
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Ağustos 2021 03:07
A+ A-
CHP’li Yıldırım Kaya, ülkede ayrımcı dilin son günlerde gerileme neden olduğunu belirtti.

Seda TAŞKIN


ARTI GERÇEK- Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Battalgazi Mahallesi’nde bulunan bir parkta iki grup arasında henüz belirlenemeyen bir nedenle tartışma çıktı. Yaşanan kavganın ardından bıçakla yaralanan Emirhan Yalçın (18) kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 

CHP Ankara milletvekili Yıldırım Kaya’nın aktardığı bilgiye göre, Ankara’da çok sayıda sığınmacı Suriyelinin yaşadığı Battalgazi Mahallesi’ndeki parkta iki grup arasında yaşanan tartışma ilerleyen saatlerde kavgaya dönüştü. Yabancı uyruklu bir kişi, Emirhan Yalçın (18) ve Ali Yasin Güler’i bıçakla yaraladı.

Yaralanan Emirhan Yalçın ve Ali Yasin Güler Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Ali Yasin Güler’in kaldırıldığı hastanede tedavisi sürerken, Emirhan Yalçın’ın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.  

Olayın büyümesi üzerine mahalleye çevik kuvvet ekipleri gönderildi. Emniyet gerilimin tırmanmasına karşı mahallede geniş güvenlik önlemleri aldı. Mahalleye giriş ve çıkışlarda polis kontrolü yapılıyor. 

‘MESELE IRKÇI BOYUTA DOĞRU GİDİYOR’ 

Yaşanan olayın ardından bir grup, Suriyelilerin yaşadığı mahalleye girmek istedi. Yıldırım Kaya, sosyal medya da yer alan linç edilme görüntülerinin yeniden yaşanmaması adına güvenlik önlemlerinin alındığını belirtti. Kaya, ülkede ayrımcı dilin son günlerde gerileme neden olduğunu belirtti. Düzensiz yerleşimlerin bu tarz görüntülere zemin hazırladığını söyleyen Kaya, "Mesele ırkçı boyutlara doğru gidiyor. Diğer yanda da toplumda yanlış bir yönlendirme durumu söz konusu. İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda üzerine düşeni yapması gerekiyor" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar