Uluslararası heyet İmralı’ya gitmek istiyor

Uluslararası heyet İmralı’ya gitmek istiyor
Farklı ülkelerden siyasetçi, sendikacı ve akademisyenlerden oluşan heyet PKK lideri ile görüşmek için Türkiye Adalet Bakanlığı’na başvurdu HABER...

Farklı ülkelerden siyasetçi, sendikacı ve akademisyenlerden oluşan heyet PKK lideri ile görüşmek için Türkiye Adalet Bakanlığı’na başvurdu

HABER MERKEZİ – PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin son bulması için aralarında Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Sosyal Demokrat ve Sol Grubu milletvekilleri ile sendikacı ve akademisyenlerin bulunduğu 13 kişilik heyet, İmralı adasına gitmek üzere Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a mektup yazdı.

Öcalan ile görüşmek isteyen heyette İlerici Sosyalist ve Demokratlar Grubu İttifakı AP Üyesi Costas Mavrides, Avrupa Parlamenterler Meclisi Üyesi Avrupa Sol Birliği Grubu’ndan Ulla Sandbaek, İzlanda Kamu Görevlileri Federasyonu eski bakanı Ögmundur Jonasson, İngiltere’den deneyimli gazeteci ve yazar Jonathan Stelele, AP eski üyesi Francis Wurtz, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Üyesi Miren Edurne Gorrotxategi, İngiltere Adalet ve Barış Komisyonu Başkanı Joe Ryan, Westminister Coğrafya Enstitüsü Leeds Üniversitesi, Toplumsal Ekoloji için Uluslararası Enstitüsü Danışman Kurulu Üyesi Federico Venturini, Kanada’dan Toplumsal Ekoloji için Uluslararası Enstitüsü Danışman Kurulu Kurucu üyesi Dimitri Roussopoulos ve Cambridge Üniversitesi Politik Sosyoloji Öğretim Görevlisi Dr. Thomas Jeffery Miley yer alıyor.

Heyet üyeleri 13 Şubat günü İstanbul’a geçecek. İmralı’ya gitmek üzere Adalet Bakanlığı’nın yanıtını bekleyecek olan heyet üyeleri 6 gün boyunca Diyarbakır ve İstanbul'da bir dizi temaslarda bulunacak. Heyet Diyarbakır’daki görüşmelerinde yıkılan kentleri de inceleyecek. HDP’lilerin tutuklanması ve DBP’li belediyelere atanan kayyımların durumunu yerinde inceleyecek olan heyet, tüm çalışmalarını bir rapor halinde AP, Birleşmiş Milletler (BM) ve dünya kamuoyuna duyuracak. Diyarbakır görüşmelerinden sonra heyet üyeleri, İstanbul’da bir araya gelip siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş yöneticileri ile görüşmeler yapacak, konferanslara katılacak.

ADALET BAKANLIĞI'NA MEKTUP YAZILDI

Heyet adına İlerici Sosyalist ve Demokratlar Grubu İttifakı AP üyesi Costas Mavrides ile AP Üyesi Julie Ward, 30 Ocak tarihinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a bir mektup yazdı.

Öcalan’a danışmak ve barış sürecini yeniden başlatmaya dönük bilgilendirme yapmak amacıyla Öcalan’ı ziyaret etmeyi amaçladıklarını belirten heyet adına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a yazılan başvuru mektubunda, delegasyonun 17, 18 veya 19 Şubat günlerinde İmralı adasına gitmek istediği belirtildi.

Heyetin mektubunda şu görüşlere yer verildi: "İmralı'yı ziyaret etmenin başlangıcı olarak delegasyondan seçilen bir gruba izin vermenizi rica ederiz. Ayrıca sizinle ve meslektaşlarınızdan herhangi biriyle görüşerek barış sürecinin yeniden başlaması ve Sayın Öcalan ile buluşmadan önce ilerleme yolları hakkında görüş alışverişinde bulunmak istiyoruz. Bu mektuptaki taleplerimizi olumlu değerlendirmenizi büyük bir onur olarak karşılayacağız. Konunun ciddiyeti ve aciliyeti bakımından cevabınızı bekliyoruz."

Öne Çıkanlar