Üniversite öğrencisi KDK'ye başvurdu, vegan menü servise eklendi

Üniversite öğrencisi KDK'ye başvurdu, vegan menü servise eklendi
Yayınlanma:
A+ A-
Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) başvuran bir öğrenci, okuduğu üniversite yemekhanesine vegan menü eklenmesini talep etti. Üniversite, KDK'nin girişimi sonrası öğrencinin talebinin karşılandığını açıkladı.

Artı Gerçek - Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuran vegan öğrenci, okuduğu üniversite yemekhanesinde vegan menü seçeneğinin bulunmadığını, bu nedenle beslenme hakkını kullanamadıklarını, yönetime yaptıkları başvurunun ise ise sonuçsuz kaldığını belirtti.

Kampüs içindeki diğer seçeneklerin de vegan öğrenciler için kısıtlı olduğunu, durumun ekonomik olarak sürdürülebilir olmadığını belirten öğrenci, konunun sadece üniversitelerde değil tüm ülke genelindeki toplu yemek sisteminin bulunduğu kamu kurumlarında ve özel kuruluşlarda da vicdan hürriyeti kapsamına değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

BAŞVURU SONUÇ VERDİ

Başvuruyu alan KDK, ilgili üniversite yetkilileri ile temasa geçti. KDK'nin devreye girmesi sonucu üniversite yönetimi, 1 Eylül itibarıyla seçmeli menünün servis edilmeye başlandığı yönünde bildirimde bulundu. Vegan beslenen öğrenci ve personele de diğer öğrenci ve personel ile aynı miktarda ve aynı ekonomik koşullarda yemek servis edildiğini aktaran üniversite, başvurucunun taleplerinin yerine getirildiğini bildirdi. (AA)

Öne Çıkanlar