Urfa Barosu ve İHD’den GES'e direnen köyde inceleme: Darp edilerek gözaltına alınmışlardı

Urfa Barosu ve İHD’den GES'e direnen köyde inceleme: Darp edilerek gözaltına alınmışlardı
Yayınlanma:
A+ A-
Viranşehir'in Kadıköy kırsalında yapılmak istenen GES'e direndikleri için darp edilerek gözaltına alınan yurttaşların köyünde incelemelerde bulunan Urfa Baro Başkanı Abdullah Öncel, sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

Artı Gerçek - Urfa'nın Viranşehir ilçesinde kırsal Kadıköy Mahallesi’ne bağlı Düzük Mezrası’nda dün 9 kişi gözaltına alındı. Beşli çete olarak anılan şirketlerden biri olan Kalyon Holding’e bağlı Kalyon Enerji şirketinin kırsal mahallede 11 bin dönüm arazi üzerinde Güneş Enerji Santrali (GES) kurmak için iş makinalarıyla mahalleye girmesine tepki gösteren yurttaşlar, jandarmanın tazyikli su ve biber gazlı müdahalesine maruz kaldı.

Jandarmanın müdahalesinde dokuz kişi gözaltına alınarak, Demirci Jandarma Karakolu’na götürüldü. Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, karakolda işkenceye maruz kalan dokuz kişi serbest bırakıldı.

‘BÜYÜK ŞİRKETLERİN KASASI DOLDURULUYOR’

Urfa Barosu Kent ve Çevre Komisyonu ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi üyelerinin oluşturduğu heyet, olayın yaşandığı köyde incelemede bulundu. Heyet, ilk olarak Viranşehir Adliyesi’ne gitti. Heyet adına Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel, Cumhuriyet Savcılığı ile konu hakkında kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

'BÖLGE HALKININ GEÇİM KAYNAĞI HAYVANCILIK'

Görüşmenin ardından heyet, kırsal Kadıköy Mahallesine bağlı Düzük Mezrası’na geçti. Söz konusu GES’in yapılacağı alanı ve Jandarmanın yurttaşlara müdahale ettiği yerde inceleme yapan heyet, bilgi aldı. Burada kısa bir açıklama yapan Öncel, bölgede yaşayan yurttaşların tek geçim kaynağının hayvancılık olduğunu söyledi. Arazi yapısının tarım yapmaya elverişli olmadığını kaydeden Öncel, yurttaşların hayvanlarını otlattığı alanların ellerinden gitmesini istemediği için GES’e karşı çıktığını ifade etti. 12 bin dönüm arazinin büyük sermaye şirketlerine peşkeş çekildiğini dile getiren Öncel, “Türkiye’de son yıllarda vatandaşlarımız ekonomik olarak inanılmaz bir zorluk yaşamakta. Enflasyonla hayat pahalılığı altında inleyen vatandaşlarımızın cebinden alınarak maalesef büyük şirketlerin kasası dolduruluyor” dedi.

‘YURTTAŞLARA İŞKENCE’

Yurttaşların yem alamayacak durumda olduğunu ve ellerindeki mera alanlarının da alınmaya çalışıldığına dikkat çeken Öncel, şöyle konuştu:

“Özel şirkete kiralanan bu alanda kamu yararı gözetilmemiştir. Gözetilen tek şey şirketlerin siyasal iktidara yakınlığıdır. Siyasal iktidarın çevresinde kümelenen bu rant odaklarının ÇED raporları maalesef olumlu verilmekte. Kamu yararı gözeten sosyal bir devlet, kurulacaksa enerji santrallerinin çevreye verdiği olumlu-olumsuz etkileri belirlenirken orada yaşayan insanların geçim kaynakları da gözetmek zorundadır. Fakat enerji santrallerinin kurulabilmesi için birçok müsait yer varken mera alanlarına kuruluyor olmaları, hükümetin insanların nasıl geçineceklerine ilişkin bir kaygısının olmadığını da gösteriyor.”

‘SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Gözaltına alınan dokuz yurttaşın durumuna dair de konuşan Öncel, şu ifadeleri kullandı:

“Dün ekmeği için direnen vatandaşlarımıza Jandarma görevlileri tarafından sert bir şekilde müdahale edilmiş ve 2023 Türkiye'sinde halen Demirci Jandarma Karakolu’nda gözaltına alınan arkadaşlarımız darp edilerek işkenceye uğramışlardır. Bu sürecin takipçisi olacağız.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar