Urfa Bozova'da Suriyeliler dışarı çıkmaya korkuyor, dükkanlarını açamıyor

Urfa Bozova'da Suriyeliler dışarı çıkmaya korkuyor, dükkanlarını açamıyor
Urfa Bozova'da, bir çocuğun cinsel istismara uğramasına gösterilen tepkinin Suriyeli mültecilerin iş yerlerine dönük saldırıya dönüşmesinin ardından bazı Suriyeliler ilçeyi terk etti. Kalan Suriyeliler de evden çıkmıyor, dükkanlarını açamıyor.

Ali GÜZEL


URFA - Urfa'nın Bozova ilçesinde bir çocuğun cinsel istismara maruz bırakılmasına gösterilen tepkinin, Suriyelilerin ev ve işyerlerine yönelik saldırıya dönüşmesinin ardından ilçede tedirginlik hakim. Bazı Suriyeliler ilçeyi terk etmek durumunda kaldı, bazıları da evlerinden çıkamıyor ve işyerlerini açamıyor. Resmi verilere göre; ilçede 4 bin 600 Suriyeli yaşıyor. Kent merkezinde yaşayan Suriyelilerde de benzer bir tedirginlik hakim.

Urfa’nın Bozova ilçesinde bir fırında çalışan Suriyeli F.K.'nin (19), aynı fırında çırak olarak çalışan 10 yaşındaki erkek çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan 15 Ağustos'ta tutuklanmasının ardından gösterilen tepkiler Suriyelilere yönelik saldırıya dönüştü. 16 Ağustos gecesi karayolunu trafiğe kapatan bir grup, Suriyelilere ait ev ve işyerlerine saldırıp tahrip etti. Dün gece ise (17 Ağustos) ilçe meydanında toplanan bir grup bu kez sessizce eylem yaptıktan sonra dağıldı.

whatsapp-image-2023-08-18-at-16-18-53.jpeg

'BAZI SURİYELİLER İLÇEYİ TERK ETTİ, KALANLAR DIŞARI ÇIKMAYA KORKUYOR',

İlçede güvenlik önlemleri ise sürüyor. Çevik kuvvet polisleri ve TOMA'lar ilçede birçok noktada bekletiliyor. İlçede hâlâ tedirginlik hakim. Artı Gerçek’e konuşan bir Bozovalı, “Bazı Suriyeliler ilçeyi terk etmek zorunda kaldı ve şu an kalanlar da dışarı çıkmaya korkuyor. Saldırılardan dolayı Suriyeliler işyerlerini açamıyor. O akşam bazı işyerleri yağmalandı, sokakta yakalanan Suriyeliler darbedildi. Olaylar biraz yatıştı ama bir korku havası hakim Suriyeliler arasında” dedi.

'BİR KİŞİNİN EYLEMİ TÜM SURİYELİLERE MAL EDİLEMEZ'

İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Temsilcisi avukat Nahide Polat da “Bir kişinin eyleminin tüm Suriyelilere mal edilmesine karşıyız. Bunun doğru olduğunu düşünmüyoruz çünkü mültecilerin ya da Suriyelilerin de hakları olduğu düşüncesiyle hareket ediyoruz. Bu olay üzerinden 'tüm Suriyeliler gitsin' yaklaşımının doğru olmadığını düşünüyoruz. Bir kişinin yaptığı eylem üzerinden herkesi suçlayamazsınız. Bu yaklaşım insan hakları açısından hak ihlaline sebep olabilir. O nedenle genelleme yapmanın doğru olmadığını ve sağduyulu yaklaşılması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

'BU TÜR OLAYLARIN TEMEL NEDENİ SİYASETÇİLERİN NEFRET SÖYLEMLERİ'

Urfa Barosu Göç ve İltica Merkezi Başkanı avukat Serhat Hicri’ye göre, tepkinin Suriyelilere yönelik saldırıya dönüşmesi siyasetçilerin nefret söyleminden kaynaklanıyor. Resmi verilere göre 4 bin 600 Suriyelinin yaşadığı Bozova ilçesinde bugüne kadar bu tür olayların yaşanmadığına dikkat çeken Hicri, “Bu tür olayların temel nedeni siyasetçilerin nefret söylemi. Sürekli toplumu kışkırtıcı söylemlerde bulundukları için bu olaylar sürekli baş gösteriyor. Tabii ki hassas bir konu ve toplumda infiale yaratabilecek bir potansiyele sahip ama Bozova'da daha önce hiç karşılaştığımız bir olay değil. Sanki orada birileri tahrik etti insanları. Sonuç olarak böyle bir olayla karşılaştık” diye konuştu.

whatsapp-image-2023-08-18-at-16-19-24.jpeg

'TEDİRGİNLİK KENT MERKEZİNE DE YANSIDI'

İlçede olayların yatıştığını ancak Suriyeliler arasında tedirginlik söz konusu olduğunu aktaran Hicri, “Tedirginlik Urfa kent merkezine de yansımış durumda. Bunlar çok tehlikeli gerginlikler. Suriyeli ailelerle görüşüyorum, Urfa merkezinde bile çok fazla sokağa çıkamıyorlar. Bazı esnaf birkaç gündür işyerlerini açamıyor. Daha önce de Urfa'da benzer olaylar yaşandı ve Suriyeliler iki gün hiç dışarı çıkamadı” bilgisini paylaştı.

'EYLEM YAPANLAR EVLERİNİ SURİYELİLERE KİRAYA VERİYOR, YANLARINDA UCUZ İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTIRIYOR'

Cinsel istismar gerekçesiyle tutuklanan F.K’.nin yargılanacağını ve suçunun sabit görülmesi durumunda ceza alacağını dile getiren Hicri, “Uluslararası sözleşmeler ve anayasanın ilgili maddesine göre hiç kimse başkasının yaptıklarından sorumlu tutulamaz. Bu açık ve net. Toplumumuz sürekli kışkırtmayla ve bilinçsiz bir şekilde hareket ediyor. O eylemde bulunanların içinde Suriyelilere evlerini kiraya verenlerin olduğunu çok rahat söyleyebilirim. Yanlarında Suriyelileri ucuz işçi olarak çalıştırdıklarını söyleyebilirim. Suriyelilerim gönüllü geri dönüşü için güvenli bir ortam oluşturulması gerekiyor. Bu olayda sonuçta zanlı tutuklanmış, hakkında soruşturma yürütülüyor ve yargılanacak. Suçu sabit olduğunda da ceza alacak. Bunun diğer Suriyelilere mal edilmesi kesinlikle kabul edilemez" dedi.

Öne Çıkanlar