Uzmanından 'elektronik sigara' uyarısı: Asla masum değiller, likitlerin içi zararlı kimyasal dolu

Uzmanından  'elektronik sigara' uyarısı: Asla masum değiller, likitlerin içi zararlı kimyasal dolu
Kullanımı özellikle gençler arasında yaygınlaşan elektronik sigaralar konusunda uzmanlardan peş peşe uyarılar geliyor: Biliyoruz ki bu likitlerin içerisinde gliserol, aldehitler, ağır metaller, nitrozaminler gibi pek çok kimyasal madde var...

Artı Gerçek - Sigara kullanımını azaltması amacıyla ve daha az zararlı etki gösterdiği düşünülerek tercih edilen elektronik sigaraların kullanımı dünya çapında giderek yaygınlaşmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Özellikle gençler arasında popülerleşen bu ürünlere karşı gençleri korumak için okullarda kullanımı yasaklama çağrısı yaptı. Uzmanlar ise elektronik sigaranın tehlikelerine dair uyarıda bulunuyor.

'ALGI YÖNETİMİ OPERASYONU VAR'

Elektronik sigaralar Türkiye'de de yaygın biçimde kullanılırken, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde görevli Göğüs Hastalıkları, İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Coşkun Beyan'dan kanserojen madde ve alerji uyarısı geldi. Beyan, DSÖ'nün 2020 yılından beri bu konuya dikkat çektiğini belirterek şöyle dedi:

"Ciddi bir algı yönetimi operasyonu var, bunların daha az zararlı olduğuna yönelik bilgi kirliliği var. Biliyoruz ki bu likitlerin içerisinde gliserol, aldehitler, ağır metaller, nitrozaminler gibi pek çok kimyasal madde var. Bunlar buharlaştıkça kanserojen etkilerinin daha da artması ile kişilerde yakın dönemde alerjik reaksiyon, uzun dönemde klasik sigaradaki benzer karsinojen mekanizmaları tetikliyorlar. Bu nedenle asla masum değiller."

elektronik-sigara.jpg

'EVALİ' ADLI AKCİĞER ZEDELENMESİ TESPİT EDİLDİ

DSÖ'nün klinik bir duruma da dikkat çekmek için yoğun çaba sarf ettiğini belirten Doç. Dr. Beyan, "'Evali' adını verdiğimiz elektronik sigaraya bağlı akciğer zedelenmesini ifade eden bir klinik durum tanımladı. Bu oldukça dramatik bir tablo. Alışık olduğumuz sigaranın uzun yıllar süren yıkıcı etkisinden ziyade, tek bir dozla bile kişide yoğun bir inflamasyonun başladığı bir durum" dedi.

'ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR'

'Evali'nn çoğunlukla yoğun bakım yatışlarıyla, solunum yetmezliğiyle, hatta ölümle sonuçlanabildiğini belirten Doç. Dr. Beyan, "Bunlar, henüz daha yeni tanımlanmaya başladı. Uzun yıllar sonra bu kişilerin akciğerlerinde nasıl değişikliklerin kalacağı henüz bilinmiyor. Büyük resmi, henüz net olarak göremiyoruz" diye konuştu. Beyan, "Bu çok dikkat çekici ve üzerinde dikkatle durulması gereken bir husus. Çok sayıda vaka son zamanlarda bildirilmeye başlandı. Hem ulusal hem de uluslararası kurumlar ciddi uyarılar yayınlayarak, konuya dikkat çekmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

'DAHA AZ ZARARLI OLDUĞUNU SÖYLEMEK MÜMKÜN DEĞİL'

Klasik sigarada hem nikotinle, hem de yanmayla ilişkili sağlık etkileri olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Beyan, "Yanma gazları dediğimiz karbonmonoksit, karbondioksit başta olmak üzere yanma ürünleri var. Bunun dışında nikotinin bağımlılık yapıcı etkisi ve vücutta ortaya çıkardığı karsinogenezis, inflamatuar reaksiyonlar başta olmak üzere tüm sistemleri etkileyecek birtakım değişiklikleri tetikliyor" dedi.

'UZUN VADEDE AKCİGĞER SERTLEŞMESİNE YOL AÇIYOR'

"Elektronik sigara, buradan da bir algı operasyonuyla piyasaya hızlıca girdi. 'Bu ürünleri yakmadan size sunuyoruz. Nikotininizi yine alacaksınız ancak yanma ürünlerinden kısmen korunacaksınız' dediler" ifadelerini kullanan Beyan, uyarılarını şöyle sürdürdü:

"Bu kısmen doğru gibi gözükse de bu sefer nikotini buharlaşabilecek bir sıvının içerisinde sunduğunuz ve yüksek sıcaklıkla buharlaştırma sağladığınız için, buradaki kimyasalların yapı değiştirmesiyle alerjik reaksiyonlar ve uzun vadede akciğer sertleşmesiyle sonuçlanacak birçok değişikliğe yol açıyor. Anne karnındaki fetüsten başlamak üzere vücudumuzdaki hemen her sistemde, tütün ve tütün ürünlerinin zararlı etkilerinin sonuçlarını görebiliyoruz. Bunlar tepeden tırnağa kadar vücudumuz için olumsuz olan bağımlılık yapıcı maddeler. Hiçbir türünün masum olduğunu, daha az zararlı olduğunu söylemek mümkün değil" diye konuştu. (DHA)

Öne Çıkanlar