Uzmanlardan çağrı: Karadeniz'de hamsi avcılığı bir ay yasaklanmalı

Uzmanlardan çağrı: Karadeniz'de hamsi avcılığı bir ay yasaklanmalı
Karadeniz'de, avlanabilir boy uzunluğu dokuz santimetrenin altında kalan hamsinin popülasyonunun olumsuz etkilendiği iddiaları üzerine Prof. Dr. Aydın, hamsi avcılığı en az bir ay yasaklanması gerektiği çağrısında bulundu.

Artı Gerçek-Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, hamsi stokunun tükenme aşamasına geldiğini belirterek, "Daha da kötüye gitmesini önlemek için hamsi avcılığı en az 1 ay yasaklanmalı" dedi.

Karadeniz'de palamut bereketi ile sezonu açan balıkçılar, hamside umduğunu bulamadı. Karadeniz'de avlanabilir boy uzunluğu 9 santimin altında kalan hamsinin popülasyonunun olumsuz etkilendiği iddiaları üzerine bu yıl da av yasağı çağrısı geldi.

Prof. Dr. Aydın, Karadeniz'de hamsi stokunun tükenme aşamasına geldiğini kaydederek, Karadeniz'de son beş altı yıldır hamsi stoklarıyla ilgili sıkıntı olduğunu söyledi. DHA’ya konuşan Prof Dr. Aydın şunları söyledi:

“Bu stokların azalmasındaki ana neden de Gürcistan'daki hamsi katliamından kaynaklanmaktadır. Bu Gürcistan'da katliamı yapan da yine bizim balıkçı teknelerimizdir. Bizim balıkçı teknelerimiz Gürcistan sınırına giderek orada çok küçük boylardaki hamsileri avlamakta ve balık unu, balık yağı gibi fabrikalara yollamakta.

‘KARADENİZ’DE NEREDEYSE HAMSİ STOKU YOK GİBİ BİR ŞEY’

Çok küçük boylardaki hamsi stoklarını katletmemiz, bir sonraki yıla bir karış gelecek olan hamsilerin bir yıl önce Gürcistan’da yok edilmesine neden oluyor. Şu anda Karadeniz’de neredeyse hamsi stoku yok gibi bir şey. Üzerindeki av baskısından dolayı balıklara büyüme şansı vermediğimizden dolayı şu anda ortalama 7 veya 8 santim büyüklüğünde bir stokumuz var.”

‘HAMSİ AVCILIĞI EN AZ BİR AY YASAKLANMALI’

Karadeniz’deki diğer ülkelerle birlikte hamsi stoklarının korunması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Aydın, "Yıllardan beri söylediğim bu hamsi avcılığına bir düzenleme getirmemiz şarttır. Bu sene de çok acil olarak hamsi stoklarının daha da kötüye gitmesini önlemek için hamsi avcılığının yasaklanması gerekmektedir” dedi.

Prof. Dr. Aydın, “Türk halkının yediği iki balık var hamsi ve istavrit. Dolayısıyla bu iki balığın stoklarına biz bu şekilde zarar verdiğimiz zaman Türk halkı artık balık yiyemeyecek duruma gelecektir” uyarısında bulundu.

Önlemlerin en kısa zamanda alınması gerektiğin, söyleyen Prof. Dr. Aydın şunları söyledi:

“Tek yediği bu balığı da önümüzdeki yıllarda yemekte zorlanacaktır. Dolayısıyla bu önlemlerin en kısa sürede alınması gerekir. Karadeniz’deki diğer ülkelerle birlikte bir ortak konsorsiyum sağlayarak bu katliama bir dur demek zorundayız. Hamsi avcılığı en az bir ay yasaklanmalı. Bu süreç içerisinde de bakanlığın personelleri bunun takibini yaparak Karadeniz'e büyük bir stok girerse ya da daha büyük boy gruplarındaki hamsi olursa tekrardan bir düzenleme yapılabilir.”

Tarım ve Orman Bakanlığı, avlanabilir boy uzunluğunun 9 santimetrenin altındakilerin oranında artış olması nedeniyle geçen yıl İstanbul Boğazı ve Karadeniz'in büyük bölümünde her türlü av aracı ve hamsi avcılığına geçici süreyle yasak getirmişti.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar