Dr. Semra Güzel'in gözaltında darp edilmesine tepkiler sürüyor: 'Kürtler baş eğmiyor'

Dr. Semra Güzel'in gözaltında darp edilmesine tepkiler sürüyor: 'Kürtler baş eğmiyor'
HDP’nin doktor vekili Semra Güzel’in gözaltında kötü muameleye maruz kalması ve vekilin kameraların önünde başını eğmeye zorlandığı görüntülerin servis edilmesine tepkiler devam ediyor.

İktidar yanlısı basın tarafından çözüm sürecinde çekilen fotoğrafları üzerinden hedef gösterilmesi sonrası Meclis’te dokunulmazlığı kaldırılan HDP Diyarbakır Milletvekili Dr. Semra Güzel’in İstanbul’da gözaltı alınması sırasında başının kameralar önünde zorla eğilmeye çalışıldığı, Güzel’in ise buna direndiği görüntülerin servis edilmesine tepkiler dinmiyor.

Aynı zamanda eski Diyarbakır Tabip Odası Eş Başkanı olan Dr. Semra Güzel’in tutuklanması ve gözaltında sırasında maruz bırakıldığı kötü muamele İstanbul’un ardından bugün Van’da da protesto edildi. Güzel’in tutuklanmasına karşı yapılan eylemde, vekilin gözaltında polis tarafından zorlanmasına rağmen başını eğmemesine atıfta bulunularak "Kürtler baş eğmiyor" pankartı taşındı. 

HDP binası önünde yapılan açıklamaya, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP),  Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Dayanışma Derneği (TUHAYDER), Star Kadın Derneği, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), İnsan Hakları Derneği (İHD) ile Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile HDP Milletvekili Muazzez Orhan katıldı. Açıklamada, Kürtçe "Semra Güzel halkın vekilidir, kadınların iradesidir, başımızı eğemezsiniz" pankatı taşındı. Açıklamaya katılanlar sık sık "Kürtler baş eğmiyor" sloganı attı.

‘İKTİDAR YANLISI MEDYANIN SEMRA GÜZEL HAKKINDAKİ İDDİALARI GERÇEK DIŞI’

HDP Van İl Örgütü Eş Başkanı Handan Karakoyun, iktidar yanlısı medyanın Güzel’in tutuklanmasını gerçeklikten uzak bilgilerle duyurduğunu ifade etti. Karakoyun, Güzel’in iddia edildiği gibi Edirne’de değil, İstanbul'da gözaltına alındığına işaret ederek, "Peruk taktığına, kendisini kamufle etmeye çalıştığına ilişkin haberler gerçek dışıdır" dedi. Güzel’in her türlü zorluğa karşı mücadele ettiğini belirten Karakoyun, "Bugüne kadar her türlü saldırıya karşı direnmiş, cesaretle mücadele etmiş hiçbir arkadaşımızın mücadeleden ve onun gerektirdiği bedellerden kaçması söz konusu değildir. Elbette bu iktidarın denetiminde olan, siyasallaşan yargıya güvenmiyoruz. Bu yargının tarafsız, bağımsız ve vicdani bir karar vereceğine inanmıyoruz. Ancak AKP zihniyetiyle mücadele ettiğimiz gibi onun her türlü aparatıyla da mücadele etmeyi ilke edinmiş bir siyasi partiyiz" diye konuştu. 
 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar