Van protestolarında tutuklanan iki kadına cezaevinde saldırı: 30 kişi birden saldırdı

Van protestolarında tutuklanan iki kadına cezaevinde saldırı: 30 kişi birden saldırdı
Van protestoları sırasında tutuklanan ve Şakran Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutulan Sedanur Uğur ve Sibel Örmez, adli tutuklularla kaldıkları koğuşta, yaklaşık 30 tutuklunun saldırısına uğradı. Uğur ve Örmez, avukatları aracılığıyla su duyurusunda bulunacak

Artı Gerçek - 31 Mart Yerel Seçimleri'nde Van halkının irade gaspına karşı 2 Nisan'da İzmir'de gerçekleşen eylemde gözaltına alınan ve ardından tutuklanan Sedanur Uğur ve Sibel Örkmez adli tutuklularla tutuldukları koğuşta saldırıya uğradı. Şakran Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutulan Uğur ve Örkmez, adli tutuklular ile kalmak istemediklerini söylemelerine rağmen cezaevi yönetimi tarafından adliler ile tutulmaya devam etti ve hedef gösterildi.

VÜCUTLARINDA MORLUKLAR OLUŞTU, SAÇLARI YOLUNDU

Koğuşta ayakta sayım vermeyi reddettiği için hedef gösterilen Uğur ve Örkmez, 26 Nisan'da koğuşta kalan diğer tutukluların saldırısına uğradı. Gardiyanların "Bunlar aşağıda sayım vermezse, sizin de başınız yanar" diye tehdit ettiği yaklaşık 30 tutuklu, Uğur ve Örkmez’e saldırdı. Darp raporu alan kadınların kollarında ve vücutlarının çeşitli yerlerinde morluklar oluştu, saçları yolundu.

Saldırının ardından bu koğuştan alınarak 2 gün hücrede tutulan kadınlar, ardından yine adli tutukluların bulunduğu başka bir koğuşa verildi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Uğur ve Örkmez'in avukatlarının olay hakkında suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

31 Mart Yerel Seçimleri'nde Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığını kazanan Abdullah Zeydan’ın memnu hakları elinden alınmış, karar protesto edilirken Van İl Seçim Kurulu, mazbatayı AKP'li aday Abdulahat Arvas'a vermişti. Van il binası önünde açıklama yapan Abdullah Zeydan, "Bir yıl önce mahkemenin bana verdiği memnu hakların iadesi kararı kesinleştikten sonra biz bu evraklarla YSK'ya başvurduk. Mahkeme 1 yıl önce bana yasaklanmış haklarımın iadesini verdi!" diye vurgulamıştı.

Ardından halkın iradesine karşı uygulanmak istenen kayyım siyaseti pek çok ilde protesto edilmişti. Protestoların ardından Zeydan mazbatasını alarak Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaskanlığı görevine başladı.

Protestolar sırasında aralarında gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı ve tutuklandı. (MA)

Öne Çıkanlar