‘Vatandaş bir cep telefonu kendisine alırken bir tane de devlete alıyor’

‘Vatandaş bir cep telefonu kendisine alırken bir tane de devlete alıyor’
Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Nisan 2021 16:46
A+ A-
İnternet fiyatlarının el yaktığına dikkat çeken Adıgüzel, ‘İnternet hizmetleri de dahil olmak üzere temel ihtiyaçlardaki vergi politikasının acilen revize edilmesi gerekmektedir’ dedi.

Enflasyon Araştırma Grubu’nun çalışmasına göre aylık enflasyonda en fazla yükseliş görülen grup yüzde 17,82 ile ‘Telefon ve İnternet Ücretleri’ oldu. Türkiye’de uygulanan internet fiyat ve politikalarını eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, "Öyle ki tüm dünya vatandaşlarına ucuz ve kaliteli internet hizmeti götürme gayretindeyken, AKP iktidarı art arda yapılan zamlarla, hayat pahalılığıyla iki yakasını bir araya getiremeyen vatandaştan nasıl daha çok vergi toplarız derdinde" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, yaptığı yazılı basın açıklamasında Türkiye’de uygulanan internet fiyat ve politikalarını değerlendirdi.

Her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulan bir dönemde, internet fiyatlarının el yaktığını belirten Adıgüzel, "Olmazsa olmazımız internet artık bir lüks değil, temel bir ihtiyaç. Ancak iktidar bunu kabul etmemekte ısrarcı" tepkisinde bulundu.

‘BİR CEP TELEFONU KENDİNE, BİR TANE DEVLETE’

Türkiye’de vatandaşın sadece internet hizmetleri için halihazırda yüzde 18 KDV, yüzde 10 ÖİV (Özel İletişim Vergisi) ödediğine dikkat çeken Adıgüzel, "Bunlar sadece faturaya yansıyanlar. Bir de vatandaşın cihaz alırken ödedikleri var. Örneğin; Türkiye’de bir vatandaş cep telefonu almak istiyorsa, yüzde 1 Kültür Bakanlığı payı, yüzde 10 TRT Bandrol ücreti, yüzde  50 ÖTV, yüzde 18 KDV derken, neredeyse cihazın vergisiz fiyatı kadar vergiyi de devlete ödüyor. Vatandaş bir cep telefonu kendisine alırken bir tane de devlete alıyor. Peki, ödediği verginin karşılığını alabiliyor mu? Hayır. Altyapı, yatırım eksikleri, vatandaşa hizmeti öncelemeyen politikalar nedeniyle vatandaş pahalı ve hepsinden öte yavaş ve kalitesiz internet kullanmaya devam ediyor. Türkiye’de dolaylı vergi uygulamaları absürt bir hale gelmiş durumda.  İnternet hizmetleri de dahil olmak üzere temel ihtiyaçlardaki vergi politikasının acilen revize edilmesi gerekmektedir" ifadelerinde bulundu.

‘TEDAVÜLDEN KALKMIŞ HIZLA İNTERNETE BAĞLANIYORUZ"

Öte yandan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) güncel verilerine göre Türkiye’deki sabit geniş bant abonelerinin yaklaşık yüzde 33,9’unun 10-16 Mbps hızla internete bağlandıklarını söyleyen Adıgüzel şöyle devam etti:

"Sabit geniş bant internet abonelerinin hızlara göre dağılımına baktığımızda, yüzde 33,9’nun 10-16 Mbps, yüzde 20,7’nin 16-24 Mbps, %15,2’sinin ise 24-35 Mbps arası internet hızına sahip olduğunu görüyoruz. 2-4 Mbps arası kullananların oranı yüzde 4,1, 4-10 Mbps arası kullananların oranı yüzde 15,4. 50 – 100 Mbps hız kullananların oranı ise sadece yüzde 4,4. Peki, bu ne demek? Bu şu demek: Türkiye’de sabit internet abonelerinin yüzde %70’ten fazlası yavaş internet kullanıyor. Sabit internette bugün dünyanın birçok yerinde, gelişmiş dünyada şirketler 16, 24 Mbps hızları kullanıcısına hizmet olarak dahi sunmuyor. Ama bizde 24 Mbps hıza sahip olmak bir lüks olarak algılanıyor. Zaten OECD ülkeleri arasında en yavaş internet hızına sahip olmamız ya da sabit internet hızında 175 ülke arasında 103. Sırada yer almamız da bunun en büyük göstergesidir".

Öne Çıkanlar