Vedat Ekinci'nin dosyasına gizlilik kararı getirildi

Vedat Ekinci'nin dosyasına gizlilik kararı getirildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 16:03
A+ A-
Ekinci'nin ölümüne neden olan mermi çekirdeğinin de kaybolduğu bildirildi.

Hakkari ‘nin Derecik ilçesinde askerler tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Vedat Ekinci’nin (14) ölümüne ilişkin dosyaya gizlilik kararı getirildiği öğrenildi. Dosyayı Özgürlük için Hukukçular Derneği adına takip eden Avukat Ramazan Kurt, savcılığın şüpheli askerlerin ifadesine henüz başvurmadığını belirtti.

Bianet’e konuşan Avukat Kurt şunları söyledi:

"Vedat Ekinci adlı çocuğun cenazesi olayın ardından helikopter ile Hakkari Devlet Hastanesi’ne getiriliyor. Burada otopsisi yapıldıktan sonra tekrar helikopter ile köyüne götürülüyor ve aynı gece defnediliyor."

‘VALİLİK AÇIKLAMASI GERÇEĞİ YANSITMIYOR’

"Valilik, uyarı ateşi yapıldığını iddia ediyor fakat uyarı ateşinin doksan derecelik açı ile havaya yapılacağı düşünüldüğünde kurşunun sekerek bir kişinin ölümüne ve bir kişinin de yaralanmasına sebebiyet vermesi gerçeği yansıtmıyor."

‘OLAY YERİ İNCELEMESİ YAPILMADI’

"Güvenlik gerekçesi bahane edilerek olay yeri incelemesi yapılmıyor. Olayın failleri olan askerlerin sorgusu yine askeri kurum tarafından yapılıyor. Bu hukuka aykırı bir durum, şayet bir olayda eğer fail polisse sorgusu polisler tarafından yapılamaz, askerse asker tarafından yapılamaz."

‘MERMİ ÇEKİRDEĞİ KAYIP, DOSYAYA GİZLİLİK KARARI GETİRİLDİ’

"Ayrıca savcılıktan, olayın aydınlanmasını sağlayacak en önemli delil olan mermi çekirdeğinin kayıp olduğunu öğrendik. Savcılık dosyaya gizlilik kararı ve de basın yasağı getirdi. Şu an ön otopsi raporuna ve dosyanın detaylarına dair bilgi edinemiyoruz. Savcılık şüpheli askerlerin ve görgü tanığı yakınlarının ifadesini henüz almadı. İfadelerin pazartesi alınacağı belirtildi."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar