Yakalama kararının ardından: Şüphelileri yakalamak için polisler Hiranur Vakfı'na gitti

Yakalama kararının ardından: Şüphelileri yakalamak için polisler Hiranur Vakfı'na gitti
Altı yaşındaki çocuğun sistematik bir şekilde cinsel istismarı hakkındaki dava da Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Polisler kararın ardından Hiranur Vakfı'na gitti.

Artı Gerçek- İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. babasının kendisini altı yaşındayken Kadir İstekli ile "imam nikâhıyla evlendirdiğini” ve sistematik cinsel istismara maruz bıraktığı istismar davasında mahkemem yakalama kararı verdi. Gümüşel ve İstekli hakkındaki tutuklamaya yönelik yakalama kararının ardından polisler Sancaktepe'de bulunan Hiranur Vakfı'na gitti.

İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, atılı suçun katalog suçlardan olması, bilirkişi raporu, bu suç için yasada ön görülen alt ve üst sınırları, bu nedenle oluşan kaçma şüphesi ve mevcut delil durumu nedeniyle ayrı ayrı tutuklanmalarına yönelik haklarında yakalama emri çıkartılmasına karar verdi.

Ayrıca mahkeme İzmir'de bulunan H.K.G.'nin akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair rapor alınmasını istedi.

Karar sonrası polis, şüphelileri yakalamak için Sancaktepe'de bulunan Hiranur Vakfı'na geldi. Ancak şüpheliler, adreste bulunamayınca polisler ayrıldı. (DHA)

Öne Çıkanlar