Yargıtay Selçuk Mızraklı'ya verilen hapis cezasına ilişkin kararı bozdu

Yargıtay Selçuk Mızraklı'ya verilen hapis cezasına ilişkin kararı bozdu
Yayınlanma:
A+ A-
Yargıtay, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında verilen 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına ilişkin mahkeme kararının, eksik incelemelere ve yetersiz gerekçelere dayanması nedeniyle bozulmasına karar verdi.

Artı Gerçek - Halen Edirne F Tipi Ceza Evinde tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Adnan Selçuk Mızraklı'nın avukatı Muhsin Bilal'den, Mızraklı'nın tutukluluğununa yaptıkları itiraza ilişkin yeni bir açıklama geldi.

Buna göre Yargıtay, Mızraklı hakkında verilen 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına ilişkin mahkeme kararının eksik incelemelere ve yetersiz gerekçelere dayanması nedeniyle bozulmasına karar verdi.

Bilal yaptığı açıklamada "Hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 9 Yıl 4 Ay 15 Gün hapis cezası verilmiş ve bu karara karşı tarafımızdan İstinaf yoluna başvurulmuştu. Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 9. Ceza Dairesinin istinaf başvurumuzun reddine karar vermesi üzerine dava dosyası temyiz incelemesi için Yargıtay'a gönderilmişti. Yargıtay 3. Ceza Dairesinin (bugün
öğrendiğimiz) kararı ile İlk Derece Mahkemesi olan Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinin kararının eksik inceleme ve yetersiz gerekçelere dayandığı vurgulanmış ve bozulmasına karar verilmiştir" dedi.

'TAHLİYE TALEBİNE RET KARARI'

Bilal, açıklamasına şöyle devam etti: Yargıtay 3. Ceza Dairesinin bozma kararında özetle;

* Dr. Adnan Selçuk MIZRAKLI'nın mahkeme salonunda hazır bulundurulmaksızın SEGBİS yöntemiyle savunma alınmak istenmesinin savunma hakkının kısıtlanması niteliğinde olduğu,
* İlk Derece Mahkemesi sıfatıyla karar veren Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinin cezalandırma kararına dayanak yapılan olgulardan biri olan ve "Mezopotamya Üniversitesinin kurulması çalışması yürüten Mezopotamya Vakfının faaliyetine devam edip etmediği, örgütle irtibatının bulunup bulunmadığını tespit edilmesi" gerektiğinin gözetilmemesi,
* Dosya içeriğinde yer alan" tape kayıtlarının ve dijital materyallerin inceleme yapılmaksızın ve bu konuda alınacak rapora karşı sanık ve müdafilerin beyanı alındıktan sonra karar verilmesi gerekirken bunun yapılmamasının kanuna aykırı olduğu ifade edilerek kararın bozulmasına karar verilmiştir.
• Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 3 Ceza Dairesi aynı kararında Dr. Adnan Selçuk Mızraklı'nın tahliye edilmesine ilişkin talebimizin ise reddine karar vermiştir. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar