Yargıtay'ın AYM ve Can Atalay kararına Erkan Baş'tan tepki: Paralel yargı ortaya çıktı

Yargıtay'ın AYM ve Can Atalay kararına Erkan Baş'tan tepki: Paralel yargı ortaya çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
AYM’nin tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki ihlal kararına uyulmamasına hükmeden Yargıtay, Atalay'ın vekilliğinin de düşürülmesini istiyor. TİP lideri Erkan baş, karara "Bir kez daha paralel yargı ortaya çıktı" sözleriyle tepki gösterdi.

Artı Gerçek - Yargıtay 3. Ceza Dairesi, TİP Hatay Milletvekili seçilen Gezi Parkı davası tutuklusu Can Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Can Atalay'ın daha önceden mahkumiyet kararını onayan daire önceki kararının doğru olduğunu öne sürerek AYM'nin ihlal kararına uyulmamasına hükmetti. Atalay'ın milletvekilliğinin de düşürülmesi için TBMM'ye bildirimde bulundu. Yargıtay'ın bu kararına ilk tepki Türkiye İşçi Partisi Lideri Erkan Baştan geldi.

ERKAN BAŞ: PARALEL YARGI ORTAYA ÇIKTI

Erkan Baş, karara tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

"Can yoldaşımızı özgürlüğe kavuşturacağız. Can Atalay'ın özgürlüğü için verdiğimiz mücadeleyi Hatay halkının hakkını alma, yurttaşın seçme ve seçilme hakkını güvence altına alma mücadelesi olarak görüyoruz.

Türkiye'de bir kez daha bir paralel yargı ortaya çıktı. Bir rezillikle karşı karşıyayız. Savcı dün verdiği mütalaada Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndan bir dayanak bulamamış olacak ki, İngiltere'nin, Amerika'nın yasalarından bahsediyor!"

'OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAĞIZ'

Ardından Anayasa'nın ilgili maddelerini hatırlatan bir paylaşım yapan Erkan Baş, Yargıtay kararı için "Anayasa'yı çiğneme girişimi dedi ve şunları söyledi:

"Yargıtay 3. Ceza Dairesinin, Anayasa’nın açık ve net hükmüne rağmen “AYM kararına uyulmaması” kararı alması açıkça anayasayı çiğneme girişimidir.

Herhangi bir makamın, "Anayasa ve Anayasa Mahkemesi'ni tanımıyoruz" açıklaması yapması, üstelik Anayasaya ve yasalara uygun olarak aldıkları bir karar nedeniyle AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması, yetmezmiş gibi bir de TBMM’ni tehdit etmesi açık bir darbe girişimidir!

Tüm yurttaşlarımızı, tüm siyasi partileri bu paralel yargı darbesi girişimi karşısında ortak tavır almaya çağırıyorum.

Merkez Yürütme Kurulumuz birazdan bu konu hakkında görüşmek üzere olağanüstü toplanacaktır."

'ANAYASA'YI TANIMADIKLARINI RESMEN İLAN ETTİLER'

TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil de Baş'ın paylaşımını tekrar göndererek şu notu düştü:

"Anayasa md.153:
“Anayasa Mahkemesi kararları (…) yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağlar.”

Yargıtay 3. Ceza Dairesi Üyeleri bugün Anayasa’yı tanımadıklarını resmen ilan ettiler. Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçu arayanlar fazla uzakta aramasınlar." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar