'YAŞ öncesi savcılarla görüşmeler yapılıyor'

'YAŞ öncesi savcılarla görüşmeler yapılıyor'
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 10:11
A+ A-
‘Ankesöre takılan ve itirafçıların teşhis ettiği şüphelilerin durumları değerlendiriliyor.’

Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) terfi ve tayinlerin belirleneceği kritik Yüksek Askerî Şûra’ya (YAŞ) sayılı günler kaldı. Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 1 Ağustos Perşembe günü yapılacak olan YAŞ toplantısının, bir günde tamamlanması bekleniyor. Bu yılki YAŞ’ta komuta kademesinde değişiklik beklenmezken ordu komutanlıklarında ise yenileme olacağı değerlendiriliyor.

Kara Kuvvetleri’nde 7 korgeneral, Deniz Kuvvetleri’nde 1 koramiral dördüncü yıldızı takacak. 15 Temmuz’dan sonraki ilk Şura’da general ve amiralliğe terfi edip üç seneyi geride bırakan 87 tuğgeneral ve tuğamiral de terfi bekliyor.

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun’un haberine göre listelerdeki askerî personelin özellikle "FETÖ" bağlantılarına ilişkin yoğun incelemeler yapıldığı öğrenildi. Toplantı öncesinde "FETÖ"nün kripto yapılanmasına yönelik soruşturmaları yürüten savcılarla görüşmeler gerçekleştirildiği aktarıldı. Söz konusu görüşmelerde ankesör soruşturmasına takılan ve şüpheli konumunda olan kişilerin durumlarının değerlendirildiği ifade edildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar