Yaşar Alptekin'den hakaret: 'Sokakta sigara içen kadın ucuzdur'

Yaşar Alptekin'den hakaret: 'Sokakta sigara içen kadın ucuzdur'
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 04:20
A+ A-
Yaşar Alptekin: 'Ruj süren tesettürlü kadın ancak Süslüman olur. Sokakta sigara içen kadın ucuzdur. İçki sansınlar diye kadehime vişne suyu koyardım.'

Oyuncu Yaşar Alptekin, kadınlara "Sokakta sigara içen kadın ucuzdur" diyerek hakaret etti. Makyaj yapan tesettürlü kadınlara da hakaret eden Alptekin, "Dudaklarda ruj, gözler sürmeli, koku yoğun, dapdaracık kıyafetler... Bu şekilde ancak Süslüman olurlar. İslam'a zarar veriyorlar" dedi. Alptekin, eski günleri için de "İçki sansınlar diye kadehime vişne suyu koyardım" dedi.

Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cinmen'e konuşan Alptekin'in bazı sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

'ESKİDEN TESETTÜRLÜ HANIMLAR ÖZGÜR DEĞİLDİ'

- Türkiye’nin muhafazakarlaştığını düşünüyor musunuz?

Tabii. Tesettürlü hanımlar bu kadar rahatlıkla sokakta dolaşamıyordu. Evlerinde oturuyorlardı. Özgür değillerdi. Şimdi ise kendi hayatlarını yaşayabiliyorlar. Böyle olması da gerek zaten. Muhafazakarlar mini etekli kadına karışmamalı. Mini etekli bir kadın da sakallı bir adama karışmamalı. Kadınlar, tesettürle harama karşı kendilerini korurlar.

'RUJ SÜREN TESETTÜRLÜ MÜSLÜMAN DEĞİL, SÜSLÜMAN OLUR'

Bazı tesettürlü kadınlara bakıyorum; dudaklarda ruj, gözler sürmeli, koku yoğun, dapdaracık kıyafetler... Tesettür bu olamaz. Bu şekilde Müslüman değil ancak Süslüman olurlar. Böyle yaparak İslam'a zarar veriyorlar. Bir de tesettürlü olsun ya da olmasın sokakta sigara içen kadın ucuzdur.

'İÇKİ İÇİYORUM SANSINLAR DİYE KADEHE VİŞNE SUYU KOYARDIM'

- Ama önceden bir kadınla rahatlıkla alkol alıyordunuz, sigara içiyordunuz. O zaman tuhaf gelmiyordu galiba?

Hayır, sigaraya o zaman da karşıydım. Benim iki diskom vardı. Beni içki içiyor zannetsinler diye şarap kadehine vişne suyu koyardım. İçki içtim. Ama hayatım boyunca bir kasa içmişimdir. İçkiyi hiçbir zaman sevmedim. İçince zaten gözlerim kıpkırmızı olur.

- Yaşar Bey, tuhaf bir dönüşümünüz oldu. Sizi sarıklı cübbeli gördük. Allah aşkına size ne oldu böyle?

Yakışıklı, podyumların ve sinemaların vazgeçilmez adamıydım ve bir anda değiştim. Herkes bunu sorgulamadan yargıladı, kafayı sıyırdığımı, delirdiğimi düşündü. Kimse 'Neden' diye sormadı. Oysa ben İslamiyet'le tanıştım, özümü buldum. Ben özümü bulurken IŞİD üyesi sanılıp gözaltına bile alındım. O kendini arama ve bulma dönemiydi. Cat Stevens da Yusuf İslam'a dönüştü. O da cübbe ve sarığa büründü. Sonra orayı terk etti.

- Bu dönem nasıl başladı?

Ben son derece modern, laik bir insandım ama Sakıp Sabancı'nın cenazesi bende büyük etki yarattı. Türkiye'nin yarısına sahip servet sahibi biri ölmüş, giderken yanında bir bez parçası dışında bir şey götüremiyor. Cenaze, şöhretlerle fotoğraf çektirmek isteyen insanlarla doluydu. Kimisi de iş için gelmiş, kartvizit alışverişi yapıyordu. Orada ölüm diye bir gerçek var ve kimse farkında değil.

'RABBİM BU ŞAPŞAL KULUM BENİ ARIYOR DEDİ'

- Peki ya sonra?

O zamanlar ne boy abdesti almayı biliyorum ne de namaz kılmayı. Tüm kutsal kitapları okudum ama hiçbiri bana göre değildi. Sanırım Rabbim de bu arayışımı gördü. 'Bu şapşal kulum beni arıyor ama başka yerlerde arıyor' demiş olmalı. Sakıp Sabancı'nın cenaze namazı dönüşümüme vesile oldu. Fatih Camii'nin yolunu bile bilmeyen adamdım. Ve din konusunda sıfır kilometreydim. İçki, rakı, şarap boldu... Namaza başladığımda kendi ailem bile şaşırdı ve hatta beni dışladı. Bir arkadaşım 'Sen gerçekten delirdin. Seni psikoloğa götüreyim' dedi. Ben bile neredeyse delirdiğime inanacaktım.

Öne Çıkanlar