Yeni Albashir görüntüleri yayımlandı: Saldırıdan 9 gün önce de İstiklal'e elinde gül ile gelmiş

Yayınlanma:
A+ A-
İstiklal saldırısının faili olarak açıklanan Ahlam Albashir'in yeni görüntüleri servis edildi. Albashir'in patlamadan 9 gün önce İstiklal Caddesi'nde elinde yine gül ile yürüdüğü görülüyor. Ayrıca, patlamadan önce Esenler'de telefonla konuşarak ilerliyor.

Artı Gerçek - Taksim İstiklal Caddesi'nde gerçekleşen bombalı saldırının faili olduğu açıklanan ve tutuklanan Ahlam Albashir'e ait yeni güvenlik kamerası görüntüleri yayımlandı.

Söz konusu görüntülerin ilkinde, kot pantolonlu ve başörtülü Albashir'in 4 Kasım, saat 17.30 sıralarında İstiklal Caddesi'nde yürüdüğü görülüyor.

AA ve DHA'nın “Albashir'in bölgede keşif yaptığı görüntüler” diye servis ettiği kamera kayıtlarında Albashir'in patlamanın yaşandığı gün olduğu gibi yine elinde gül taşıması dikkati çekiyor.

PATLAMA GÜNÜ GÜL DETAYI

Albashir'in patlamanın ardından İstiklal Caddesi'nde elinde güllerde koşma anına dair görüntüler kamuoyunda çokça tartışılmıştı.lbashir'in elindeki güllerden birini oturduğu bankta yanına gelen çiçekçi kadından aldığı belirtildi. Diğer gülü ise Taksim Meydanı'nda bulunan çiçekçinin sattığı öne sürüldü.

ESENLERDE TELEFONLA KONUŞUTUĞU GÖRÜNTÜLER YAYIMLANDI

Diğer yayımlanan görüntüye göre Albashir, saldırı günü Taksim'e gitmeden kısa süre önce Esenler'de kaldığı atölyenin yakınında telefonla konuşarak yürüyor.

Kadının üzerinde, Taksim'deki kıyafetler bulunuyor ancak elinde çanta veya poşet yer almıyor.

Albashir'in kameraya yansıdığı saat ise 13.30 sıraları.

SALDIRIDAN BİR AY ÖNCE TAKSİM'DEKİ YENİ GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

Sonrasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Ahlam Albashir’in yaklaşık bir ay önce İstiklal Caddesi'nden Taksim Meydanı'na doğru yürüdüğü ve bu sırada telefonuyla video kaydı almasına ilişkin yeni görüntüler yayımladı.

Ortaya çıkan yeni görüntüde, 22 Ekim'de saat 18.08 sıralarında İstiklal Caddesi'nden Taksim Meydanı'na doğru yürürken Ahlam Albashir’in elindeki cep telefonuyla video çekimi yaptığı anlaşılıyor.

NE OLMUŞTU?

İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım'da meydana gelen patlamada altı kişi öldü, 81 kişi yaralandı. Saldırının failinin Ahlam Albashir olduğu açıklandı. Albashir'e ait olduğu belirtilerek yayınlanan ilk görüntülerde, zanlının caddede beton saksıdaki banka paket bıraktıktan sonra olay yerinden elinde bir gül ile uzaklaştığı görüldü. Albashir, Küçükçekmece'de yakalandı. Aynı evde bulunan çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Esenler'de ikamet eden Albashir'i Küçükçemece'ye getiren ve yurt dışına kaçırmakla görevli kişinin Ahmet Jarkas olduğu öne sürüldü. Kardeşi Ammar Jarkas'ın da Albashir'le birlikte yaşayan Billal Hassan'ı kaçırdığı belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilk açıklamasında, saldırı talimatının Kobanê'den verildiğini ve Albashir'in Afrin'den Türkiye'ye sızdığını, PKK tarafından istihbarat eğitimi verildiğini söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında ise, Albashir'in İdlib'den Türkiye'ye geçtiği bilgisi yer almıştı. Açıklamada, “Şahıs yapılan sorgusunda, PKK terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin – İdlib üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir” denilmişti.

Albashir'in ifadesi olarak açıklanan anlatımlarda ise Türkiye'ye İdbil'den geldiği belirtiliyordu. Albashir'in pakette bomba olduğunu bilmediğini ve uyuşturucu sandığını söylediği de öğrenildi.

Saldırının ardından Albashir’le birlikte 51 kişi gözaltına alındı. 49 şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından bu sabah saatlerinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Savcılıkta işlemlerinin ardından Albashir’in da aralarında bulunduğu 17 şüpheli tutuklanma talebiyle, üç şüpheli ise adli kontrol talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Savcılık tarafından serbest bırakılan 29 şüpheli ise sınır dışı edilecek. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen aralarında Ahlam Albashir’in de bulunduğu 17 şüpheli hakimlikçe tutuklandı. Üç şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar