Yeniden yargılanan Nevin Yıldırım tahliye edilmedi

Yeniden yargılanan Nevin Yıldırım tahliye edilmedi
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 17:52
A+ A-
Isparta'da kendisine silah zoruyla tecavüz eden saldırganın başını kesip köy meydanına atan Nevin Yıldırım yeniden hakim karşısına çıktı. Yıldırım’ın tahliye talebi reddedildi.

HABER MERKEZİ - 2012 yılında kendisine cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i öldürmek zorunda kaldığı için aldığı müebbet hapis cezası bozulan Nevin Yıldırım'ın yeniden yargılandığı davada mahkeme, tutukluluk halinin devamın akarar verdi. Yıldırım, Yargıtay'ın bozma gerekçesine karşı "Eylemi tek başıma gerçekleştirdim" dedi. 
 
Yargıtay 1. Dairesi, "Suçun tek başına işlenmediği" gerekçesi Yıldırım hakkında verilen kararı bozmuştu. Yıldırım'ın yeniden yargılandığı dava Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görüldü. Duruşmaya Nevin Yıldırım tutuklu bulunduğu Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Yıldırım’ı savunmak üzere 6 avukat hazır bulunurken, Yıldırım’ın öldürdüğü Nurettin Gider’in yakınları da hazır bulundu. 
 
Kimlik tespitinin ardından savunması istenen Nevin Yıldırım, Yargıtay’ın bozma kararına karşı avukatlarının savunma yapmasını istedi. 
 
AVUKATLAR TAHLİYESİNİ İSTEDİ
 
Ardından Yıldırım’ın avukatlarından Derya Demirkılınç, bozma ilamında geçen huşuların soruşturmanın şimdiye kadar eksik yapıldığını ortaya koyduğunu söyledi. Isparta Süleyman Demiral Üniversitesi Adli Tıp Kurumu ile İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun Nevin Yıldırım’ın akli dengesinin yerinde olup olmadığı yönünde vermiş oldukları raporların çelişkili olduğunu belirten Demirkılınç, adli tıp raporlarındaki çelişkilerin giderilmesini istedi. Ardından söz alan Avukat Oya Meriç ise, Yargıtay bozma ilamındaki hususların dikkate alınması durumunda Yıldırım’ın hukuki durumunun tamamen değişeceğini belirtti. 
 
Avukat Fatoş Hacıvelioğlu da, Yıldırım’ın 6 yıla yakın bir süredir tutuklu olduğunu belirterek, tutukluluk için kanunda öngörülen sürenin aşıldığını söyledi. Tutukluluk halinin tedbir amaçlı olduğunu hatırlatan Hacıvelioğlu, tutukluluk sürecinin infaza dönüştüğünü belirterek, Yıldırım’ın tahliyesini istedi. 
 
Ardından söz alan öldürülen Nurettin Gider’in eşi Keziban Gider, Yıldırım’ın Nurettin Gider’i tek başına öldürmediğini savunarak cezalandırılmasını istedi. Nurettin Gider’in annesi Zeynep Gider de, Yıldırım’ın cezalandırılmasını istedi. 
 
NEVİN YILDIRIM: EYLEMİ TEK BAŞIMA GERÇEKLEŞTİRDİM
 
SEGBİS üzerinden bağlanan Nevin Yıldırım’a son söz verildi. Yıldırım, "Daha önce de söylediğim gibi bu eylemi ben tek başıma gerçekleştirdim. Karşı taraf ısrarla ailemden birinin daha sanık olarak yargılanmasını istemektedir" dedi. 
 
SAVCILIK YARGITAY KARARINA DİRENİLMESİNİ İSTEDİ

İddia makamı da mütalaasında, araştırılacak başka bir husus kalmadığını, mahkemenin Yıldırım’ın avukatlarının taleplerini reddetmesini ve Yargıtay’ın kararına karşı direnerek, Yıldırım’ın tutukluluk halinin devamına karar vermesini istedi. 

TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Son olarak kararını veren mahkeme, Yıldırım’ın üzerine atılı suçun katalog suçlardan olduğu ve ceza miktarının alt ve üst sınırları ile dosya kapsamı itibari ile kaçma ihtimali ile delilleri karartma ihtimalinin olduğunu savunarak tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme ayrıca Yıldırım’ın avukatlarına savunmaları için süre verirken, yeniden adli tıp raporu alınması yönündeki talebin reddine ve Yargıtay kararına uyulup uyulmayacağı konusunda Yıldırım’ın avukatlarının beyanlarının alınmasının beklenmesine karar verdi. 
 
Nevin Yıldırım duruşmanın sonunda gülerek kadınlara el salladı.

AVUKATLAR İYİ HAL VE HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ İSTİYOR

Duruşma sonrası konuşan avukat Fatoş Hacıvelioğlu, "Yargıtay tarafından dosya bozulmuştu. Suçun tek başına işlenmediği yönünde bir bozmaydı. Mahkemeden uyup, uyulmama noktasındaki beyanlarımızı sunmak için süre talep ettik. Gereken süreyi mahkeme bize verdi. Biz yine Nevin için haksız tahrik ve iyi hal indirimini başından beri söylüyoruz. Bu bir meşru müdafaa dosyası özellikle meşru müdafaanın akabinde mümkün olmadığı takdirde de haksız tahrik ve iyi hal indirimini talep etmeyi sürdüreceğiz" dedi. (MA)

Öne Çıkanlar