Yılmaz Odabaşı’na beraat

Yılmaz Odabaşı’na beraat
Şair-Yazar Yılmaz Odabaşı, hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasıyla açılan davadan beraat etti. GÜNCEL – 2015 yılında Meydan gazetesinde yayınlanan...

Şair-Yazar Yılmaz Odabaşı, hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasıyla açılan davadan beraat etti.

GÜNCEL – 2015 yılında Meydan gazetesinde yayınlanan "AKP’de sonun başlangıcı" başlıklı yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Şair-Yazar Yılmaz Odabaşı, beraat etti.

İstanbul Büyükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen mahkemeye Odabaşı katılmadı. Odabaşı ile Cumhurbaşkanı’nın avukatlarının katıldığı davada hakim, "Yazı içeriğinin eleştiri sınırları kapsamında olduğu ve hakaret unsurları içermediği"ni belirterek Odabaşı’nın beraatine karar verdi.

Kararı İlke Haber sitesine değerlendiren Odabaşı, şunları söyledi: "Yazar ve gazetecilerin Cumhurbaşkanı’na hakaret davalarına beraat ve tahliye kararı veren hakimlerin sürüldüğü, açığa alındığı, özetle mağdur edildiği şu dönemde hakkımdaki ikinci Cumhurbaşkanı’na hakaret davasında beraat kararı verilmesi, bu ülkede hala vicdanı ve sağduyusuyla karar verebilen yargıçların olabildiğine dair umut verici. Bu kararı kendi adıma doğrusu beklemiyordum. Birçok meslektaşımın sudan gerekçelerle hapiste olduğu bu dönemde sadece kendim için değil, bütün yazar ve gazeteciler için beraat kararını seslendirmekten caymayacağız."

Yılmaz  Odabaşı hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçu iddiasıyla açılan davaların ilki geçtiğimiz yıl sonuçlanmış ve Meydan gazetesinde yayınlanan ‘Zamanın Vicdanında İki Mahkum' yazısı nedeniyle Odabaşı, ertelemeli olarak 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Öne Çıkanlar