SGK Başkanvekili Yılmaz: Soruşturmayı ben başlattım görevden alınmam ‘takdir’

SGK Başkanvekili Yılmaz: Soruşturmayı ben başlattım görevden alınmam ‘takdir’
Yayınlanma:
A+ A-
'Soruşturmaların hepsi devam ediyordu. Hatta ilgili genel müdür soruşturmalardan dolayı görevden alınmıştı. Ankara, İstanbul ve Malatya'daki hastane soruşturmalarını başlatan da benim.'

SGK’daki yolsuzluk soruşturmaları devam ederken sürpriz bir şekilde görevden alınan SGK Başkanvekili Yılmaz, "Soruşturmaların hepsini ben başlattım, 7 müfettişe ben soruşturma görevi verdim. Görevden alınmam tamamen takdir" dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) milyarlık yolsuzluk soruşturmaları devam ederken, bakanlık müşavirliğine kaydırılan SGK Başkanvekili İsmail Yılmaz, görevden alınmasının kurumdaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili olmadığını, aksine soruşturmaları bizzat kendisinin başlattığını söyledi. Sözcü’ye konuşan Yılmaz, "Başlattığınız soruşturmalar devam ederken görevden alınmanız soruşturmaların seyrini olumsuz etkiler mi?" sorusuna, "Bunu ben bilemem. Benim görevden alınmam tamamen takdirdir" yanıtını verdi.

‘SORUŞTURMAYI BEN BAŞLATTIM, MÜFETTİŞLERİN 7’SİNİ DE BEN GÖREVLENDİRDİM’

Soruşturmayı yürütürken görevden alınan Yılmaz şunları söyledi:

"Haberden soruşturma yüzünden görevden alınmışım gibi bir anlam çıkıyor. Açıkçası bu beni çok üzdü. Görevden alınmam tamamen bir takdirdir. Ben soruşturma nedeniyle görevden alınmadım. Tam aksine, haberde yer alan o soruşturmaların tamamını bizzat ben başlattım. Soruşturma için 7 müfettişin 7'sini de ben görevlendirdim. Müfettişlerin görevlendirme yazısında da benim imzam var. Tıbbi malzemelerin soruşturmasını geçen şubat ayında başlattım. Soruşturmaların hepsi devam ediyordu. Hatta ilgili genel müdür soruşturmalardan dolayı görevden alınmıştı. Ankara, İstanbul ve Malatya'daki hastane soruşturmalarını başlatan da benim."

SORUŞTURMA YAVAŞLASIN DİYE Mİ?

İsmail Yılmaz, "Başlattığınız soruşturmalar bitmeden niçin görevden alınmış olabilirsiniz? İddia edildiği gibi soruşturmalar yavaşlasın diye uzaklaştırılmış olabilir misiniz?" sorusuna ise "Bu konuda bir şey diyemem. Görevden alınmam tamamen takdirdir. SGK'da 21 ay görev yaptım. Başarılı olduğumu düşünüyorum" yanıtını verdi.

‘İSMAİL BEY SORUŞTURMAYI YAKINDAN TAKİP EDİYORDU’

Yolsuzluk soruşturmasında ismi geçen şirketin ortağının bir bakanın yakın akrabası olduğunu iddia eden bir kaynak, "İsmail Bey soruşturmayı yakından takip ediyordu. İş tamamlanmadan kurumdan gönderilmesi iyi olmadı" değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar