YÖK'ten 'muhalif' akademisyenlere ‘sözleşme yenilememe’ talimatı

YÖK'ten 'muhalif' akademisyenlere ‘sözleşme yenilememe’ talimatı
Yayınlanma:
A+ A-
YÖK, muhalif akademisyenleri 'sözleşme yenilememek'le tehdit ediyor. Baskı yapmadıklarını iddia eden ifade eden yetkililer, "bazı akademisyenlerin karar vermesi gerekiyor” ifadeleri kullandı.

Artı Gerçek - Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK), özel üniversitelerde eğitim verip muhalif medyada yazı yazan, görüş belirten akademisyenlerle sözleşme yenilenmemesi için üniversitelere talimat verdi. YÖK yetkilisi “Baskı yok, bazı akademisyenlerin karar vermesi gerekiyor” dedi.

Diken’den Altan Sancar’ın haberine göre; Sözleşme dönemine girilmişken, bazı üniversitelere bünyelerindeki akademisyenlere dair resmi olmayan yollarla ‘talimat’ gitti.

Buna göre hem üniversitelerde ders veren hem de ‘muhalif medya’da yer alan bazı akademisyenlerle sözleşme yenilenmemesi istendi. İstanbul’da en az üç, Ankara’daysa en az iki üniversite bu yönde uyarıldı. İstanbul’daki üniversitelerden biri bünyesindeki bir profesörle sözleşme yenilememe kararı aldı.

‘MEDYAYA ÇOK VAKİT AYIRIYORLAR’

Bir YÖK yetkilisi şunları söyledi: “Sözleşme yenilenmemesi için bir baskı söz konusu değil. Fakat bazı akademisyenler üniversitede eğitime vakit ayırmaktan çok medyaya vakit ayırıyor. Yeni dönemde buna dikkat edilmesi istendi. Baskı yok, bazı akademisyenlerin karar vermesi gerekiyor.” (Kaynak)

Öne Çıkanlar