Yolda yürürken gözaltına alınan iki kardeş karakolda işkence gördü

Yolda yürürken gözaltına alınan iki kardeş karakolda işkence gördü
Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Nisan 2021 21:29
A+ A-
'Bize kötü davranıldı, kafamıza silah dayandı, tehditler savruldu, sizi yok ederiz diye.'

İstanbul Gazi Mahallesi'nde 30 Mart günü yolda yürürken gözaltına alınan Mücadele Birliği gazetesi okuru Sezer Çakmak ve Süleyman Çakmak'a karakolda iki gün boyunca işkence yapıldı. Avukatlarına ve ailelerine haber verilmeyen Süleyman Çakmak ve Sezer Çakmak’tan serbest bırakıldıktan sonra bilgi alınabildi.

'SORGUSUZ SUALSİZ İŞKENCEYLE GÖZALTINA ALINDIM'

Mücadele Birliği gazetesinde yer alan habere göre; Sezer Çakmak gözaltına alınma anını ve sonrasında yaşadıklarını şöyle anlattı: Abimi bekliyorum yolda. Abim geldi, beni aldı, eve doğru yavaş yavaş gidiyorduk. Yolda 5 polis aracı gelerek, herhangi bir sorgu sual yapmadan, GBT falan yapmadan, pata küte vurarak beni almaya başladılar. İşkenceye maruz kaldım, araçta tam yarım saat işkence gördüm. Daha sonra karakola götürüldük, orada da 2,5 saat işkence gördük. Herhangi Bir şey yapmadığımız halde, elimizde herhangi birşey olmadığı halde, bildiri vs. ya da ellerinde herhangi bir kamera kaydı vb. olmadığı, sadece yoldan geçen insanlar olduğumuz halde oldu bu. Sadece bize değil, halkımıza da yapılmış saldırıdır bu. Halkımıza duyarlı olmalarını söylüyoruz, bu halkımıza yönelik bir suç bu. Çok işkenceye maruz kaldık.

'KAFAMIZA SİLAH DAYANDI'

Kendilerine karakolda kötü davranıldığını söyleyen Çakmak, kafalarına da silah dayandığını açıkladı. Çakmak, "Bize kötü davranıldı, kafamıza silah dayandı, tehditler savruldu, sizi yok ederiz diye. Karakolda bizi tuvalete çıkarmadılar. Yiyecek birşey getirmediler, avukatımıza haber verilmedi. Yani suç işlemiş oldular" dedi.

'TAHMİNİ 35 KİŞİLERDİ'

Çakmak karakolda yapılan işkence sonucunda kolunun kırıldığını açıkladı. Çakmak, şöyle konuştu:"Tahmini 35 kişilerdi. Karakola getirildik, bizi yere yatırdılar, bize işkence yaptılar, sırtımıza tekmeler, yumruklar atıldı. Şu an kolum kırık, nasıl belirteceğimi bilmiyorum bunu."

'POLİSLER DOKTORA İŞİNİ YAPTIRMADI, DARPLARI KAYDA GEÇİRTMEDİLER'

Çakmak, hastane sürecinde yaşanan hukuksuzluklara dair ise şöyle konuştu: "Hastanede muayene sırasında polis muayeneye girdi, doktora işini yaptırmadı. Darpları kayda geçirtmediler, yok ettiler, bunu savcılığa da sunmadılar. Biz şu an THİV'den darp raporlarımızı almış durumdayız. Gerekli suç duyurusu ve işlemleri başlatacağız."

'ABİME DE SALDIRDILAR AMA HEDEFLERİNDE BEN VARDIM'

Abisi Süleyman Çakmak'ın kendisini korumak için araya girdiğini ifade eden Sezer Çakmak, polislerin abisine de saldırıldığını açıkladı. Çakmak, "Yanımda abim vardı evet.  Abim de işkenceye maruz kaldı tabi ki. Abime de saldırdılar, ama hedeflerinde ben varmışım. Direkt bana saldırı yapıldı, abim beni korumak için araya girdi. Ondan sonra abime de saldırdılar. Abimi de gözaltına aldıktan sonra gözüne yumruk atıldı. Şişlik morluklar var abimin gözünde, bacağında morluklar var, benim de belimde var morluklar. Yani işkence yapıldığı apaçık ortada. Ve gözaltına alınırken 4-5 kişi desteğe gelmişti, onlara da saldırdılar. Ve aracın içinde biber gazlarıyla bayıltmaya kalktılar bizi. Yani açık açık ortada bize işkence yapıldığı" dedi.
 

Öne Çıkanlar