YSK, Erdoğan ve Kılıçdaroğu'nun adaylık başvurularını kabul etti

YSK, Erdoğan ve Kılıçdaroğu'nun adaylık başvurularını kabul etti
Yayınlanma:
A+ A-
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylık başvurularının kabul edildiğini açıkladı.

Artı Gerçek - 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı adaylığı için başvuran iki isim, YSK tarafından kabul edildiği açıklandı.

YSK'dan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde uygulanacak Seçim Takvimi'ne göre, 19 Mart 2023 Pazar günü başlayıp 23 Mart 2023 Perşembe günü saat 17.00'ye kadar siyasi partilerce Yüksek Seçim Kuruluna yapılan başvuruların incelendiği bildirildi.

ekran-goruntusu-2023-03-26-004041.jpg

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olmasıyla ilgili hiçbir engelin olmadığını savunmuştu. Millet İttifakı ve diğer partilerden gelen itirazları korkuya bağlayan Erdoğan, yeniden adaylığı için "Hukuka da Anayasa'ya da uygun. Bu tartışmaları gereksiz buluyorum. Bunlar, sandıktan ümidini kesenlerin başvurduğu suyu bulandırma çabalarıdır. Birçok anayasacı da bunlarla ilgili açıklamaları zaten yaptı. Milletimiz bizi inşallah tekrar aday da yapacak, Cumhurbaşkanı da seçecek." demişti.

KEMAL KILIÇDAROĞLU, 'İTİRAZ EDECEĞİN HİÇBİR YER YOK' DEMİŞTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın üçüncü kez adaylığına sessiz kalmalarına dair şu açıklamayı yapmıştı:

"Diyelim ki ses çıkardık nereye gidecek? Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK). O üyeleri atayan kim Erdoğan. Verdiği karara kim itiraz edecek? İtiraz edeceğin hiçbir yer yok. Anayasa Mahkemesi bile bakmıyor bu karara. Hatırlarsanız İstanbul seçimlerinde aynı zarfın içerisine 4 tane oy pusulası koyuyorsunuz. Efendim 3'ü doğru 1'i yanlış. Talimat geldi de onun için yaptılar. Dolayısıyla bizim Erdoğan'ın aday olup olmamasına kilitlenmek gibi bir düşüncemiz yok." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar