Yüksekdağ ve Demirtaş’a 'Kobane soruşturması'ndan tutuklama

Yüksekdağ ve Demirtaş’a 'Kobane soruşturması'ndan tutuklama
Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Ekim 2020 23:18
A+ A-
'Kobane soruşturması' kapsamında tutukluluk incelemeleri yapılan HDP eski Eş Genel Başkanları Yüksekdağ ve Demirtaş’ın bir kez daha tutukluluk halinin devamına karar verildi.

HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında 6-8 Ekim Kobane olayları gerekçesiyle 20 Eylül 2019 tarihinde başlatılan soruşturmaya ilişkin tutukluluk incelemesi yapıldı.

Dün yapılan inceleme avukatlara bugün tebliğ edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "tutukluluğun devam etmesi" talebiyle dosya üzerinden yapılan incelemede Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği, "tutukluluk halinin devamına" kararı verdi.

Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği, kararının gerekçesinde ise şu ifadelere yer verdi: "Tutuklu şüpheliler Figen Yüksekdağ Şenoğlu ve Selahattin Demirtaş’ın üzerine atılı suçların niteliği, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların ve tutuklama nedeninin bulunması, şüphelilerin üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, suça dair yasada yazılı cezanın üst haddi dikkate alındığında tutukluluk halinin devamına…"

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, HDP’li 22 siyasetçi tutuklanmıştı. (MA)

Öne Çıkanlar