Yüreğir Belediyesi'nde AKP dönemi: Uyuşturucu kullanan şoförler, zimmetine para geçirenler...

Yüreğir Belediye Başkanı CHP'li Ali Demirçalı, AKP döneminden 883 milyon 857 bin 423 TL borç kaldığını açıkladı. Demirçalı ayrıca belediyenin parasını zimmete geçiren bir kişiyle ve uyuşturucu kullanan şoförleri tespit ettiklerini açıkladı.

ADANA - Adana’nın Yüreğir ilçesinde yerel seçimleri yüzde 40.71 oy alan CHP'li Ali Demirçalı kazandı. AKP'li Fatih Mehmet Kocaispir’den belediyeyi devralan CHP'li Demirçalı, belediyenin borçlarını ve mali tabloyu düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Yüreğir Belediyesini 883 milyon 857 bin 423 TL borçla devraldıklarını belirten Demirçalı, belediyenin iş yapamaz bir durumda bırakıldığını söyledi. Belediyenin parasını zimmete geçiren bir kişiyi tespit ettiklerini ve paranın bir kısmını geri aldıklarını, ayrıca uyuşturucu kullandığı tespit edilen şoförlerin işlerine son verildiğini belirtti. Demirçalı, yaşanan usulsüzleri tek tek açıklayarak Sayıştay'ı ve Mülkiye müfettişlerini göreve davet etti.

'ZİMMETE PARA GEÇİRMİŞLER'

Yapılan denetimlerde zimmete para geçirildiğini tespit ettiklerini anlatan Demirçalı, "Atamış olduğumuz denetleme komisyonu çalışmalar yaparak birçok yolsuzluğa rastladı. Bunlardan bir tanesi zimmete para geçirme olayı. Zimmetine para geçiren arkadaşın dekontu elimizde. Dün itibariyle 1 milyon 200 bin TL parayı hesaba iade etti. Bu kişi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bu tür yolsuzluklar tek başına yapılacak yolsuzluklar değil. Bunun gibi belediyemizde birçok yönetmenliklere aykırı, tüzüğe aykırı alımlar yapılmış” dedi.

'SAYIŞTAY’I VE MÜLKİYE MÜFETTİŞLERİNİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ'

Doğrudan alımlarla ilgili Sayıştay ve Mülkiye müfettişlerini göreve davet eden Demirçalı, "Birkaç gün önce 35 milyon TL doğrudan alım yapılmış. Bir yıldır dosya açılmamış, teklif alınmamış. Bunu ödememizi istediler. Hiçbir şeyin alınmadığını, bu alımların yasal olmadığını, hiçbir başkan yardımcısı ve müdür arkadaşımızın bu alımlara imza atamayacağını söyledik. Onunla ilgili de mutlaka Mülkiye müfettişlerini ve Sayıştay denetçilerini göreve davet ediyoruz. Gelip belediyelerimizi incelemeye davet ediyorum. Usulsüz alımlar çok fazla” diye konuştu.

whatsapp-gorsel-2024-05-03-saat-13-58-32-15ad7ea9.jpg
Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı

'BİLGİ İSTEDİĞİMİZ BÜROKRAT İZNE AYRILIYOR'

Belediyede bürokratik bir dirençle karşı karşıya olduklarını dile getiren Demirçalı, "Sağlıklı bilgi alamıyoruz. Burada bürokratlar arasında gruplaşmalarda var. Onun için biraz zamana ihtiyacımız var. Bilgi istediğimiz bürokrat izne ayrılıyor. Ulaşamıyoruz” dedi.

205 PERSONELİN İŞİNE SON VERİLDİ

Son bir yıl içerisinde alınan 205 personelin işine son verdiklerini belirten Demirçalı, "Borçlar yapacağımız yatırımları ipotek altına almış durumda. Nakit akışımız bozulduğu için eleman çıkartmak zorunda kaldık. Yaklaşık 200 arkadaşımızı işinden, ekmeğinden ettik. Çünkü personel gideri bütçede yüzde 30 olması gerekirken, belediyemizde bu rakam yüzde 66 olmuş. Yani çok fazla eleman alınmış. Normalde 2019 yılında bir önceki belediye başkanımız Fatih Kocaispir, belediyeyi devraldığında 950 çalışan varmış. Bugün 1589'a ulaşmış sayı. Bu kadar büyümedik. Gelirlerimiz de artmadı" diye konuştu.

'BELEDİYENİN ARAÇLARI TATİL BÖLGELERİNDE KULLANILMIŞ'

Belediyenin resmi araçlarının plakalarının beyaza boyanarak, farklı amaçlarla kullanıldığına aktara Demirçalı, “Bizim araçlar kiralanmış ama kimini Anamur’da kimini Antalya’da, farkı illerde bulabildik. Bunun için kiraları kaldırdık. Büyükşehir belediyemizden 25 ton mazot desteği aldık. Plakalar beyaza boyanıp kullanılmış araçlar var. Resmi tatillerde 100 bin TL personel maaşı varsa 100 bin TL de mesai yazmışlar. Belediyenin borçları var. Bu gerçek borç mudur, bunları araştırıyoruz" dedi.

'UYUŞTURUCU KULLANAN ŞOFÖRLER VAR'

Belediyenin şoförleri arasında uyuşturucu kullananların olduğuna dikkat çeken Demirçalı, bu kişilerin işlerine son verileceğini söyledi.

whatsapp-gorsel-2024-05-03-saat-13-58-32-dbc2305a.jpg

BORÇLARI KALEM KALEM AÇIKLADI

Yüreğir Belediyesi’nin toplam borcunun 883 milyon 857 bin 423 TL olduğunu belirten Demirçalı, borçları şöyle sıraladı:
* Kredi borçları 63 milyon 800 bin 297 TL
* Kredi faizi borçları 45 milyon 631 bin 282 TL
* SGK borçları 13 milyon 520 bin 174 TL
* Vergi Dairesi borçları 32 milyon 270 bin 199 TL
* Esnaf borçları 628 milyon 728 bin 266 TL
* Depozito teminatları 16 milyon 403 bin 657 TL
* Diğer emanetler 5 milyon 167 bin 545 TL
* Destek hizmetleri (bekletilen hakediş) 156 milyon TL
* Ödenmesi gereken trafik cezaları 180 milyon TL
* Tesisler Müdürlüğü (bekletilen hakediş) 35 milyon TL
* Fen İşleri Müdürlüğü (bekletilen hakediş) 10 milyon T
* Makine ikmalde kayda alınmamış açık borç 33 milyon TL

Öne Çıkanlar