Zaman aşımı tehlikesinde, Vartinis Katliamı davası ertelendi

Zaman aşımı tehlikesinde, Vartinis Katliamı davası ertelendi
Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Aralık 2021 19:43
A+ A-
Mahkeme heyeti, Interpol ve kırmızı bülten taleplerini reddetti.

IZaman aşımı tehlikesi olan Vartinis Katliamı davası bir kez daha ertelendi.  
 
Muş'un Korkut ilçesine bağlı Vartinis (Altınova) beldesinde 3 Ekim 1993 tarihinde aynı aileden 7’si çocuk 9 kişinin öldürüldüğü Vartinis Katliamı'na dair açılan davanın 3’üncü duruşması Kırıkkale 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, katledilenlerin aile yakınları Aysel Öğüt, Abdullah Öğüt ve Nurullah Öğüt ile Bitlis Baro Başkanı Fuat Özgül katıldı. Dönemin ilçe Jandarma Alay Komutanı olan sanık Bülent Karaoğlu’nun avukatı ise, mazeret göstererek duruşmaya katılmadı.
 
‘SANIK KORUNUYOR’
 
Kimlik tespitinin ardından söz verilen Aysel Öğüt, ailesinden 9 kişiyi katleden bir kişinin halen yakalanmamasına tepki gösterdi. Öğüt, sanığın derhal yakalanmasını istedi. Bitlis Baro Başkanı Fuat Özgül ise, davada zaman aşımı riski olduğuna dikkati çekerek, sanığın İnterpol ve kırmızı bültenle aranması gerektiğini ifade etti. Özgül, sanığın mahkeme tarafından korunduğunu ifade etti.  
 
27 OCAK’A ERTELENDİ
 
Mahkeme heyeti, Interpol ve kırmızı bülten taleplerini reddetti. Heyet, sanık Bülent Karaoğlu'nun hala yakalanmadığı ve yakalama kararının devam ettiği gerekçesiyle duruşmayı 27 Ocak 2022'ye erteledi.