Zilan Katliamı hatırlatıldı: Van'da bulunan insan kemikleri Meclis'e taşındı

Zilan Katliamı hatırlatıldı: Van'da bulunan insan kemikleri Meclis'e taşındı
Yayınlanma:
A+ A-
HDP'li Tayip Temel, Van'da ortaya çıkan kemikleri Meclis gündemine taşıdı. Araştırma önergesinde bölgede yaşanana Zilan Katliamı hatırlatıldı.

ANKARA - Van’ın Erciş ilçesi Zilan Çayı üzerinde inşa edilen Koçköprü Barajında su seviyesinin düşmesi sonucu ortaya çıkan insan kemikleri meclis gündemine taşındı.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, hazırladığı Meclis Araştırması teklifinde, Van’ın Erciş ilçesinde 1930 yılında yaşanan Zilan Katliamı'nı hatırlattı. Önergede, katliamda öldürülenlerin çoğunun toplu mezarlara gömüldüğünü ve bu bölgelerin 1978'de inşa edilen Köçköprü Barajı ile sular altında kaldığını belirtildi. Gün yüzüne çıkan kemiklerin incelenmesi gerektiğinin vurguladığı araştırma teklifinde şöyle denildi:

"Bu bölgede bugün gün yüzüne çıkan kemiklerin incelenmesi, inceleme sonuçlarının kamuoyuna açıklanması ve bu kemiklerin insan onuruna yakışır bir biçimde defnedilebilmesi adına Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve teklif ederiz."

ZİLAN KATLİAMI

Ağrı Dağı Ayaklanması sırasında Ferik Salih Omurtak komutasındaki 9. Kolordu tarafında Zilan Deresi'ne sığınan binlerce Kürt öldürüldü. Farklı kaynaklar öldürülenlerin sayısı 1.500 ila 15 bin arasında değişiyor.

Öne Çıkanlar