Zilan’da ortaya çıkan kemiklere dair inceleme başlatılmadı

Zilan’da ortaya çıkan kemiklere dair inceleme başlatılmadı
Yayınlanma:
A+ A-
Zilan Vadisi'ndeki çayın üzerine inşa edilen baraj sularının çekilmesiyle insan kemikleri ortaya çıktı. Savcılığa yapılan başvuruya rağmen 2 haftadır herhangi bir inceleme başlatılmadı.

Artı Gerçek - Van'ın Erciş ilçesinde bulunan ve 13 Temmuz 1930'da katliam yapılan Geliyê Zîlan'da (Zilan Vadisi), bulunan çayın üzerinde inşa edilen Koçköprü Barajı’nda su seviyesi düşürülmesi üzerine 12 Aralık 2022'de çok sayıda insan kemiği ortaya çıktı. Van Barosu İnsan Hakları Merkezi öncülüğünde İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Wan Şubeleri ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Wan Temsilciliği ve Wan Tarihi Eserleri Koruma Araştırma Geliştirme Derneği (Çev-Der), 22 Aralık’ta bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Yapılan inceleme ve bulgular sonucunda avukatlar, kıyıya vuran kemiklerin toplatılması ve incelemesi için Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu.

'YÜZLERCE, BELKİ DAHA FAZLAYDI'

İHD Van Şube Yöneticisi Avukat Jiyan Özkaplan, söz konusu olayı basından öğrendikten sonra bölgeye giderek incelemelerde bulunduklarını hatırlatarak, şu bilgileri verdi:

“Zilan Deresi etrafında yüzlerce köy ve Koçköprü Barajı var. Kemikler bu alanda ortaya çıktı. 6 kişilik heyet olarak kemiklerin bulunduğu alana gittik. Baraj suyunun kuruduğu yere doğru adım atar atmaz kemiklerle karşılaştık. Hem yüzeyde hem de toprağı açtığımızda kemikler görüldü. Çok fazlaydı. Yüzlerce, belki daha fazlaydı çünkü daha ileriye gidemedik. Birkaç fotoğraf aldık, video çekip incelemelerde bulunduk."

'SAVCILIK RESEN SORUŞTURMA AÇMALIYDI'

Ortaya çıkan kemiklerin insanlara ait olduğunu belirten Özkaplan, şöyle devam etti: "Bulduğumuz kemikler, kafatası, insana ait çene, omurga ve uyruk kemikleriydi. Kemikleri kayıt altına aldıktan sonra Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbar dilekçesi sunduk. Savcılıkla bir görüşmede gerçekleştirdik. Görüşmede durumu anlatarak, çektiğimiz fotoğrafları gösterdik, kemiklerin koruma altına alınmasını gerektiğini ifade ettik. Çünkü kemiklerin kimlere ait olduğu bilmiyoruz. Savcılığa 22 Aralık 2022 tarihinde müracaatta bulunduk ancak henüz bir bilgi alamadık. Kemikler de halen ulu orta yerde duruyor. Normalde ihbarda bulunmadan savcılık bizzat resen soruşturma açmalıydı. Ancak savcılık yerine bizler harekete geçiriyoruz. İki hafta geçmesine rağmen henüz hiçbir karar, soruşturma veya bölgeyi korumaya alan tedbir alınmış değil. Bu durumla sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu, etkili bir soruşturma yürütmeme halidir, böyle devam ettikçe keyfi durumlar daha da artacaktır."

HDP MECLİS’E TAŞIDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekilli ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, kemikleri Meclis gündemine taşıdı. Verilen Meclis Araştırma önergesinde, bölgede yaşanana Zilan Katliamı hatırlatılarak, gün yüzüne çıkan kemiklerin incelenmesini istedi. (MA)

Öne Çıkanlar