Zindaşti cinayetini azmettirmekle suçlanıyor: Uyuşturucu baronu Orhan Ünğan tutuklandı

Zindaşti cinayetini azmettirmekle suçlanıyor: Uyuşturucu baronu Orhan Ünğan tutuklandı
Narkotik polislerinin operasyonunda tutuklanan 32 kişi arasında 'Hayalet' lakaplı uyuşturucu baronu Orhan Ünğan da bulunuyor. Ünğan, uyuşturucu kaçakçısı firari Naci Şerifi Zindaşti'nin kızı ve yeğenini öldürtmekle de suçlanıyordu.

Artı Gerçek - İranlı firari uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti'nın kızı Arzu Şerifi Zindaşti ile şoförü Devrim Öztunç'un 26 Eylül 2014'te Büyükçekmece'de trafik ışıklarında oldukları sırada uğradıkları silahlı saldırıda öldürülmesinin ardından adı gündeme gelen isimlerden Orhan Ünğan, narkotik operasyonunda tutuklandı.

İstanbul Başsavcılığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinesinde İstanbul merkezli 12 ilde 'Kuyu-4' adıyla düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 47 şüpheliden 32'si tutuklandı.

Gözaltına alınanlar arasında uyuşturucu baronu, 'Hayalet' lakaplı Mert Orhan Ünğan da yer alıyordu. Ünğan dahil 32 şüpheli, çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince, 'suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma' ve 'uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama' suçlarından tutuklandı. 15 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Operasyonlar kapsamında toplam değeri 11 milyar TL olan 200 adet taşınmaz mal varlığına, 85 adet motorlu araca, 30 adet şirkete ait ortaklık paylarına ve bütün bankacılık varlıklarına el konuldu.

NE OLMUŞTU?

İranlı Naci Şerifi Zindaşti, ilk olarak 2007'de Büyükçekmece’de düzenlenen bir operasyonda 75 kilo eroinle yakalanıp tutuklanmış, aynı yıl içerisinde eski savcı Zekeriya Öz'e verdiği bir ifade sonrası 'gizli tanık' olma şartıyla tahliye edilmişti.

Zindaşti daha sonra İstanbul Küçükçekmece’de 6 Nisan 2018’de düzenlenen operasyonda yakalanmış, 'adam öldürmek', 'cinayete azmettirmek' ve 'FETÖ üyeliği' suçlarından tutuklanmıştı.

Zindaşti ve üç adamı 19 Ekim 2018 günü 5. Sulh Ceza Hakimi Cevdet Özcan'ın gece yarısı kararıyla tahliye edildi. Soruşturma savcısı Ercan Devrim'in itirazı üzerine 6. Sulh Ceza Hakimi tekrar tutuklama kararı vermişti. Ancak bu arada tahliye edilen Zindaşti ve adamları kayıplara karıştı.

Zindaşti’yi dönemin Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun tahliye ettirdiği iddia edilmişti. Kuzu, "Şahsı asla tanımam ve olayla da hiçbir ilgim yoktur" demiş ancak daha sonra Zindaşti’yle yemek yerken çekilmiş fotoğrafları ortaya çıkmıştı.

Tahliye kararını veren hâkim Cevdet Özcan görevinden alınarak geçici olarak Küçükçekmece Hâkimliği’ne oradan da Erzurum’a gönderildi. Daha sonra açığa alındı.

Burhan Kuzu hakkında “nüfuz ticareti” suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Kuzu, 1 Kasım 2020’de hâkim karşısına çıkamadan korona virüsü nedeniyle öldü. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar