Ziraat Bankası 'Demirören' sorusunu yine aynı yanıtla pas geçti: Müşteri sırrı

Ziraat Bankası 'Demirören' sorusunu yine aynı yanıtla pas geçti: Müşteri sırrı
Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Temmuz 2022 15:49
A+ A-
Ziraat Bankası, Demirören Holding’in golf sahası bulunan arazilere ilişkin soruları 'müşteri/banka sırrı' denilerek cevaplanmadı.

Ziraat Bankası, bu kez TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Üst Komisyonu’nun 30 Haziran’da gerçekleşen toplantısında yazılı olarak sorulan soruları yanıtladı. Ziraat Bankası’nın Demirören Holding’in aldığı kredilere ve tahsilat tutarlarına ilişkin soruları ‘müşteri/banka sırrı’ olduğu gerekçesiyle yanıtsız bırakmasının ardından üzerinde golf sahası bulunan arazilere ilişkin sorular da 'müşteri/banka sırrı' denilerek cevaplanmadı.

Gazete Duvar'dan Hazal Ocak'ın haberine CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, sorularında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, Demirören Holding’e verdiği 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon liralık kredilere karşı Ziraat Bankası’na geçen İstanbul Göktürk'teki arazilerin imar planı sürecinde yapılan değişikliklere değindi. Zeybek, bankaya sorduğu soruda golf sahası olarak kullanılan arazileri geçen aylarda tekrar imara açan bakanlığın bölgede yaşayanların ‘irtifak’ haklarına ilişkin süreci anımsattı.

‘KREDİ ZARARLARINI KARŞILAMAK İÇİN KENDİNİ GARANTİYE ALMIŞ MIDIR?’

Zeybek sorusunda özetle şu ifadeleri kullandı: "Burada açılacak olan davalar, şu anda da en son Haziran ayının 22’sinde son plan onaylandı çünkü nisan ayında onaylanan, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı imar planında buralardaki irtifak hakkı tesis edilmiş olan haklar dikkate alınmadan bir plan yapıldığı için 22 Haziran tarihinde son plan da askıya çıktı. Bu Danıştay’dan ve idare mahkemelerinden bu plan da önceki planlarda olduğu gibi iptal edildiğinde Ziraat Bankası bu kamu zararını nasıl karşılamayı düşünüyor? Yani Demirören Grubu'nda bunların dışında, sizin elinizde bankayı ve 84 milyonu koruyacak teminatlar var mı? Bu konuda elinizde başka argümanlar var mı? Banka bu bilanço zararlarını, bu ipotek zararlarını, bu kredi zararlarını karşılamak için kendini garantiye almış mıdır?"

‘MÜŞTERİ SIRRI’

Ziraat Bankası'nın Zeybek’in sorusuna verdiği yanıtta, talep edilen bilgilerin 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 'Sırların saklanması' başlıklı 73. maddesi kapsamına girdiği belirtilerek "Müşteri/banka sırrı olduğu mütalaa edildiğinden paylaşılması mümkün bulunmamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

 

Öne Çıkanlar