Zonguldak’ta TTK ve MTA’da grev kararı

Zonguldak’ta TTK ve MTA’da grev kararı
Grev kararını açıklayan GMİS Genel Başkanı Yeşil, ‘Bölge halkımızla birlikte tarihimize yakışır bir grevi hayata geçireceğiz. Her fırsatta hükümeti uyarmaya devam edeceğiz’ dedi.

Meryem YILDIRIM


ARTI GERÇEK-Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), bağlı oldukları konfederasyon olan Türk İş ile hükümet arasında yürütülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşmazlık sağlanamaması üzerine grev kararı aldı.

GMİS Başkanlar Kurulu, bu sabah Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek grev kararı alacaklarını açıkladı. GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Bakan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hüseyin Kolçak, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile GMİS’ e bağlı şube başkan ve yöneticilerinin katıldığı ziyarette, GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, "Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

ANLAŞMA SAĞLANAMAZSA TTK VE MTA’YA 25 AĞUSTOS’TA GREV PANKARTI ASILACAK

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil greve çıkma tarihi olan 25 Ağustos tarihine kadar TİS’te anlaşma sağlamaya çalışacaklarını, anlaşma olmazsa Türkiye Taş Kömürü Kurumu ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) iş yerlerinde grev pankartlarını asacakları söyledi.

Maden işçilerinin, "Direne direne kazanacağız" sloganıyla destek verdiği Genel Başkan Yeşil grev kararına ilişkin şu konuşmayı yaptı: "Hükümet ile Türk İş Kamu Koordinasyon Kurulu arasında çerçeve anlaşması henüz imzalanmadı. Çerçeve anlaşması imzalanmadığı için bizim sözleşme görüşmelerimiz de sonuçlanmıyor."

200 BİN İŞÇİ 7 AYDIR SÖZLEŞMELERİN BİTMESİNİ BEKLİYOR

"Yılbaşından bu yana, yani 7 aydır toplamda 200 bin, Türk İş’e bağlı 17 sendika üyesi yaklaşık 150 bin işçi sözleşmelerin bitirilmesini bekliyor. Hükümet, daha önce vermiş olduğu 5+4 teklifini 6+4 olarak revize etti ancak, diğer tekliflerinde değişiklik yapmadı. 3500 TL altında ücret alanlara brüt 60 TL iyileştirme teklif etmişti. Bildiğiniz gibi bizim seyyanen 300 TL teklifimiz var.

Türk İş Genel Başkanı ve Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu başkanımız Ergün Atalay, daha önce ifade ettiği gibi bu teklifleri tartışmaya değer bulmuyor. Biz, Genel Maden-İş olarak Kamu-İş ile diğer maddelerde anlaşma sağladık. Ancak ücret maddeleri çerçeve anlaşmasını bekliyor."

‘BİZİ GREVE MECBUR BIRAKANLAR ÜLKEMİZE ZARAR VERİYOR’

"60 günlük yasal sürecimiz devam ediyor. Bugün, 6 Ağustos 2019 tarihi itibariyle grev kararımızı alacak, Kamu-İş’e, TTK ve MTA işverenine bu kararımızı bildireceğiz. Ancak görüşmelerimiz kesintisiz devam edecek ve 25 Ağustos 2019 tarihine kadar sözleşmemizin masa başında bitirilmesi için çalışacağız. Biz üretmek istediğimizi, ülkemizin ekonomik kalkınması ve milletimizin refahı için çalışmak istediğimizi her fırsatta ifade ettik. Bizi greve mecbur bırakanların ülkemize ve milletimize zarar vereceğini bir kez daha ifade ediyoruz."

‘BÖLGE HALKIMIZLA BİRLİKTE TARİHİMİZE YAKIŞIR BİR GREV YAPACAĞIZ’

"Biz her şart altında işçi arkadaşlarımızın hak ve menfaatlerini koruyacağımızı, kazanılmış haklarımızdan taviz vermeyeceğimizi ve yeni kazanımlar için mücadele edeceğimizi tekrar ediyoruz. Eğer bizi greve mecbur bırakırlarsa 25 Ağustos’ta tüm işyerlerimizde grev pankartlarımızı asacak ve tarihimize yakışır bir grevi bölge halkımızla birlikte hayata geçireceğiz. Haklı ve meşru taleplerimizi tüm ilgililere ulaştırdık. Her fırsatta hükümeti uyarmaya birlikte devam edeceğiz."

Öne Çıkanlar